BH: LPR przypuściła atak na bank centralny

Marek Druś
opublikowano: 04-06-2002, 19:23

Liga Polskich Rodzin (LPR) złożyła w Sejmie projekt uchwały wzywający szefa NBP Leszka Balcerowicza do rezygnacji z funkcji prezesa, informują w swoim dziennym raporcie analitycy Banku Handlowego.

LPR będzie się domagała, by sprawą tą Sejm zajął się już na środowym posiedzeniu w przyszłym tygodniu. Jednak, nawet jeśli ustawa ta zostałaby zatwierdzona przez Sejm (LPR liczy bowiem na poparcie PSL, SLD, UP, Samoobrony, PiS oraz PO), to i tak nie miałaby większego wpływu na obecny stan prawny.

Według polskiego prawa prezesa NBP (mianowanego przez prezydenta RP) można odwołać z sześcioletniej kadencji tylko z trzech powodów : 1) długotrwałej choroby, 2) skazania prawomocnym wyrokiem sądowym, czy 3) w skutek wyroku Trybunału Stanu.

Zatem poczynania LPR można uznać jedynie jako kolejny atak na bank centralny, który i tak nie przyniesie żadnych zmian, a jedynie może przyczynić się do większej zmienności na rynkach finansowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Gospodarka / BH: LPR przypuściła atak na bank centralny