BH: niebezpiecznie rośnie zadłużenie rządu

Przemek Barankiewicz
19-06-2001, 17:42

Według Ministerstwa Finansów zadłużenie rządu wzrosło 2,3% w pierwszym kwartale 2001 roku, wobec 2,1% wzrostu w odpowiadającym okresie w roku 2000. Z powodów problemów z finansowaniem budżetu, zadłużenie krajowe wzrosło o 6,1%. Stan bonów skarbowych zwiększył sie o 14,4%, podczas gdy obligacji skarbowych wzrósł 7,7%. W tym samym momencie, poziom długu zagranicznego zmniejszył sie o 2,1%. Ministerstwo ogłosiło, ze stan papierów skarbowych w posiadaniu inwestorów zagranicznych wzrósł w pierwszym kwartale tego roku o 14,1%, wobec 12,2% wzrostu w czwartym kwartale 2000 roku.

Zastępca Ministra Finansów Halina Wasilewska-Trenkner uważa, ze deficyt budżetowy powinien zmniejszyć sie w czerwcu do 88% rocznego planu, wobec 99,3% w maju. Jest to bardzo prawdopodobne, gdyż budżet zasili suma około 6 miliardów złotych ( zysk NBP za 2000 rok w wysokości 4,9 mld złotych oraz rata ze sprzedaży UMTS w wysokości 1 mld złotych). Jednak, nie zmienia to faktu, ze budżetowi brakuje około 5-6 mld złotych z powodu niższych przychodów z podatków pośrednich. W tej sytuacji, rząd będzie musiał zdecydować sie albo na ciecie wydatków budżetowych albo rewizje budżetu. Rozwiązania będą miały przeciwne skutki. Jeśli rząd zdecyduje sie na redukcje wydatków, zachęci to RPP do obniżki stop procentowych. Spowoduje to jednak dalszy spadek popularności rządu. Jeśli jednak rząd zdecyduje sie na rewizje budżetu, RPP będzie bardzo ostrożna w obniżaniu stop procentowych i ciężko jest stwierdzić, czy takie działanie może wpłynąć na poprawę nastrojów społecznych. Kompromis w postaci rewizji budżetu i częściowego zmniejszenia wydatków wydaje sie być najbardziej prawdopodobny, jednak raczej nie najlepszy.

Katarzyna Zajdel-Kurowska

Bank Handlowy w Warszawie

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemek Barankiewicz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / BH: niebezpiecznie rośnie zadłużenie rządu