BHW: bezrobocie może dalej rosnąć

13-01-2003, 17:28

Wciąż brak poprawy na rynku pracy. Z miesiąca na miesiąc liczba osób pozostających bez pracy zwiększa się. Podczas seminarium ekonomicznego Minister połączonych Resortów Gospodarki i Pracy powiedział, że bezrobocie nie zacznie szybko spadać do czasu aż słaba gospodarka nie powróci do szybkiego tempa wzrostu.

Jerzy Hausner szacuje, że stopa bezrobocia w grudniu wyniosła 18,0%-18,1% wobec 17,8% w listopadzie, co jest też zgodne z naszymi prognozami (18,1%), przy czym spodziewa się on dalszego jej wzrostu w styczniu i w lutym.

Zdaniem Hausnera dopiero od marca lub kwietnia powinien nastąpić spadek stopy bezrobocia. Będzie on jednak bardzo wolny przynajmniej do czasu, gdy wzrost gospodarczy nie przekroczy poziomu 5% PKB, co według Hausnera będzie mozliwe nie wcześniej niż pod koniec 2004 roku. Zauważmy, iż wzrost gospodarczy w Polsce w 2002 roku wyniósł, według szacunków analityków ankietowanych przez Reutersa, około 1,3%. W tym roku analitycy oczekują, że będzie to 2,8% PKB. Oficjalne dane o grudniowym poziomie bezrobocia GUS opublikuje po 20 stycznia.

Tymczasem już jutro NBP poda informacje na temat podaży pieniądza. Oczekujemy, że po spadku 1% r/r w listopadzie, w grudniu podaż pieniądza zmniejszyła się o 2,6% r/r (+0,5% m/m). Pomimo, iż spodziewamy się słabej figury nie powinna ona mieć dużego wpływu na rynek.

Katarzyna Zajdel-Kurowska

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / BHW: bezrobocie może dalej rosnąć