BHW: majowy eksport pozytywnie zaskoczył

Przemek Barankiewicz
opublikowano: 28-06-2002, 20:51

Jak podał NBP w maju deficyt obrotów bieżących wyniósł tylko 484 mln dolarów wobec 610 mln dolarów oczekiwanych przez rynek, a na bazie rocznej obniżył się do poziomu 4,0% PKB z 4,1% w kwietniu. Rewizji uległ również kwietniowy poziom deficytu aż o 163 mln dolarów do poziomu 643 mln dolarów. Dzięki temu, po pięciu miesiącach poziom deficytu był zbliżony do poziomu sprzed roku, czyli 3,46 mld USD.

Miłą niespodzianką okazał się ponownie silny wzrost eksportu. Po wzroście o 6,8% r/r w kwietniu, eksport wzrósł o 7% r/r, dzięki czemu po pięciu miesiącach tego roku eksport był już tylko o 1% mniejszy niż w analogicznym okresie 2001 roku. Dane te mogą świadczyć o poprawiającym się popycie zagranicznym, dzięki poprawie koniunktury w strefie euro.

Niestety, nie można tego samego powiedzieć o imporcie. Po wzroście o 7,6% r/r w kwietniu, import obniżył się o 6,4% r/r i był blisko o 6% mniejszy niż po pierwszych pięciu miesiącach 2001 roku. Słabe wyniki potwierdzają wciąż słaby wzrost popytu krajowego oraz niski poziom produkcji. Przypomnijmy, że w maju produkcja obniżyła się aż o 4% w stosunku rocznym. Deficyt handlowy wyniósł 762 mln dolarów wobec 782 mln dolarów w kwietniu i 1,165 mld

dolarów w analogicznym okresie 2001 roku.

Katarzyna Zajdel-Kurowska

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemek Barankiewicz

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / BHW: majowy eksport pozytywnie zaskoczył