Białoruś i MFW porozumiały się ws. pakietu ratunkowego

PAP
opublikowano: 31-12-2008, 17:04

Międzynarodowy Fundusz Walutowy poinformował w środę, że porozumiał się w sprawie ratunkowego pakietu kredytowego dla Białorusi wartości 2,5 mld dol.

Dyrektor generalny MFW Dominique Strauss-Kahn powiedział, że Rada Administracyjna funduszu rozpatrzy porozumienie w styczniu, a Białoruś będzie mogła otrzymać ok. 800 mln dol. niezwłocznie.

"Program pod patronatem MFW pomoże Białorusi w sposób zorganizowany dostosować się do zewnętrznych wstrząsów i stworzy ochronę w najbardziej wrażliwych sferach" - napisał Strauss-Kahn w oświadczeniu.

"(Planowane) kroki obejmują wzmocnienie polityki monetarnej i kursowej, fiskalną powściągliwość poprzez cięcia publicznych inwestycji i bezpośrednich pożyczek od banków oraz ścisłe ograniczenie płac w sektorze publicznym" - powiedział.

Gospodarka białoruska jest ciągle w 90 proc. w rękach państwowych, ale prezydent Alaksandr Łukaszenka wspominał o większej liberalizacji i częściowej prywatyzacji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane