Czytasz dzięki

Bianco: „opcja nuklearna” Fed nie zadziałała

opublikowano: 13-03-2020, 08:16

Analityk rynków James Bianco uważa, że pompując 1,5 bln USD w rynek Fed skorzystał z „opcji nuklearnej”, a jego celem było uspokojenie inwestorów panikujących z powodu pandemii koronawirusa.

Ogłoszone przez Fed na półmetku czwartkowej sesji działania jednak nie pomogły. Początkowa pozytywna reakcja na zasilenie rynków płynnością w drodze transakcji repo dość szybko znikła i na zamknięciu rynek akcji spadał najmocniej od 1987 roku.

NYSE
Zobacz więcej

NYSE fot. FORUM

- Rynki finansowe nie odbiły. To niesamowite, że bilion dolarów nie spowodował na nich zmiany – powiedział szef Bianco Research w CNBC. – To krytyczny moment. Nie widziałem czegoś takiego w swojej karierze, nawet uwzględniając 2008 rok – dodał.

Rezerwa Federalna ogłosiła także w czwartek zmiany dotyczące zakupów obligacji na rynku.

- Fed wznowił QE [ilościowe luzowanie – red. pb.pl] i zasadniczo ogłosił, że przez następne dwa dni QE będzie większe niż łączne przez ostatnie pięć lat – podkreślił Bianco. – Powodem jest to, że rynki finansowe przestały właściwie funkcjonować. Nie ma płynności. Ledwo jest jakiś handel – dodał.

Po ostatnich spadkach Dow Jones i S&P500 znalazły się w rynku niedźwiedzia, tracąc odpowiednio 28 proc. i 27 proc. od ostatnich szczytów.

Bianco zwrócił uwagę, że problemem może okazać się wprowadzony w Nowym Jorku stan wyjątkowy.

- Gubernator Andrew Cuomo ogłosił zakaz zgromadzeń w Nowym Jorku powyżej 500 osób. Duże zespoły giełdowych dilerów będą musiały teraz pracować z domu – powiedział.

Bianco trzyma od pewnego czasu tylko gotówkę, bo jego zdaniem jest zbyt niebezpiecznie, aby obecnie posiadać nawet złoto.  

- Jeśli rynki finansowe nie reagują, jeśli bilion dolarów nie jest w stanie odbić ich od dna, to musimy zacząć się martwić skalą paniki. Zobaczymy jeszcze więcej strat w  przyszłości – dodał.

251dc9e0-90f6-11e9-bc42-526af7764f64
To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, cnbc.com

Polecane