Bielan: Kaczyński ma być w poniedziałek na spotkaniu ws. RBN

PAP
opublikowano: 15-05-2010, 11:20

Rzecznik PiS Adam Bielan poinformował, że  prezes partii Jarosław Kaczyński ma być na poniedziałkowym spotkaniu z  marszałkiem Sejmu Bronisławem Komorowskim w sprawie powołania nowej Rady Bezpieczeństwa Narodowego.

"Tak, Jarosław Kaczyński przyjmie zaproszenie, jak rozumiem będzie w poniedziałek na spotkaniu" - powiedział Bielan w sobotę w radiowej Trójce.

Komorowski zapowiedział w czwartek, że w poniedziałek powoła nową RBN. Zaznaczył, że uczyni to po konsultacjach z szefami wszystkich głównych partii politycznych, które mają się odbyć w poniedziałek o godz. 15.00.

Marszałek Sejmu, który pełni obecnie obowiązki prezydenta, chce przedstawić liderom ugrupowań parlamentarnych "koncepcję składu RBN, celu jej powołania i sposobu pracy". Pierwsze posiedzenie Rady ma odbyć się w czwartek.

Do Rady Bezpieczeństwa Narodowego mają wejść m.in. premier, wicepremierzy, szefowie głównych partii politycznych, minister finansów oraz szef NBP. Komorowski chciałby, aby z Radą współpracowali też byli prezydenci i premierzy.

Art. 135 Konstytucji stanowi, że RBN jest "organem doradczym prezydenta w zakresie wewnętrznego i zewnętrznego bezpieczeństwa państwa". Rada wyraża opinie dotyczące bezpieczeństwa państwa, m.in. w kwestiach: generalnych założeń bezpieczeństwa państwa, założeń i kierunków polityki zagranicznej, kierunków rozwoju Sił Zbrojnych, problemów bezpieczeństwa zewnętrznego, zagrożeń bezpieczeństwa wewnętrznego i środków ich przeciwdziałania.

Rada zwoływana jest z inicjatywy prezydenta, który ustala porządek jej obrad. Opinie Rady nie są jednak dla prezydenta wiążące. Sekretarzem Rady jest szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego. (PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Bielan: Kaczyński ma być w poniedziałek na spotkaniu ws. RBN