Biomed przekształci się w spółkę pracowniczą

Marek Knitter
opublikowano: 18-05-2001, 00:00

Biomed przekształci się w spółkę pracowniczą

Warszawska Wytwórnia Surowic i Szczepionek Biomed do końca roku chce przekształcić się w spółkę pracowniczą. Firma zamierza sprzedać nieruchomość w Zamieniu, by zdobyć środki na stworzenie systemu tanich pożyczek dla pracowników i spłacenie reszty zadłużenia budżetowego wynoszącego blisko 4 mln zł.

Program restrukturyzacji Wytwórni Surowic i Szczepionek Biomed, opracowany przez Mazowieckie Towarzystwo Kapitałowe, zarządcę komisarycznego firmy, zakłada przekształcenie przedsiębiorstwa w spółkę pracowniczą. Na realizację zamierzeń Biomed potrzebuje jednak odpowiednich środków finansowych. Szansą na ich uzyskanie jest sprzedaż nieruchomości w Zamieniu koło Warszawy.

Preferencyjne pożyczki

Ze względu na specyfikę produkcji w kraju trudno znaleźć dla Biomedu odpowiedniego inwestora branżowego, natomiast zagraniczne firmy mogą być zainteresowane raczej przejęciem polskiej spółki po to, by pozbyć się konkurenta w Polsce.

Koszt przekształcenia Biomedu w spółkę pracowniczą MTK szacuje na 1,6 mln zł. Jest to kwota kapitału akcyjnego spółki, który nie może być niższy, niż 20 proc. wysokości funduszu założycielskiego i funduszu przedsiębiorstwa. Każdy ze 140 pracowników Biomedu musiałaby więc wpłacić około 15 tys. zł.

— Biomed ma szansę stać się spółką pracowniczą pod warunkiem pozyskania inwestora prywatnego gotowego objąć co najmniej 20 proc. udziałów oraz uzyskania przez pracowników preferencyjnych pożyczek udzielonych przez zakład macierzysty —wyjaśnia Jerzy Antkiewicz, pełnomocnik zarządcy komisarycznego w WSiS Biomed.

Problem z działką

Przeterminowane zobowiązania Biomedu mogą być spłacone po sprzedaży nieruchomości w Zamieniu. W miejscowości tej znajdował się ośrodek produkcyjny, w którym hodowano zwierzęta do celów badawczych. Po zlikwidowaniu ośrodka zarządca zdecydował o sprzedaży części nieruchomości o powierzchni około 19 ha.

— Poza gruntem na nieruchomość składa się oczyszczalnia ścieków, kotłownia, trafostacja, kilka mieszkań zakładowych i ujęcia wody oligoceńskiej. Teren postanowiliśmy podzielić na działki, aby nieruchomość stała się bardziej atrakcyjna dla potencjalnego inwestora — dodaje Jerzy Antkiewicz.

Sprzedaż rośnie

Zmniejszenie zatrudnienia z 210 (w kwietniu 2000 r.) do 140 osób pozwoliło na znaczne obniżenie kosztów i poprawę wyniku finansowego firmy w tym roku. Przeprowadzono akcję promocyjną Biomedu.

— Od podstaw stworzyliśmy dział marketingu, rozpoczęliśmy akcję reklamową w czasopismach specjalistycznych, wydrukowaliśmy foldery prezentujące nasze produkty — wyjaśnia Jerzy Antkiewicz.

Działania te zaowocowały wzrostem sprzedaży — w 2000 r. firma uzyskała przychód wysokości 12,8 mln zł wobec 14,6 mln zł w porównywalnym okresie 2000 r.

Firma nie ma kłopotów ze zbyciem swojej produkcji. Odbiorcami Biomedu są szpitale i przychodnie lekarskie oraz hurtownie farmaceutyczne. Przedsiębiorstwo jest jedynym w Polsce producentem preparatów krwiopodobnych, a także preparatów wykorzystywanych przy przeszczepach, dializach i operacjach na otwartym sercu.

— Biomed jest jedną z nielicznych firm na świecie produkujących surowicę przeciw jadowi kiełbasianemu. Z powodzeniem eksportujemy ją do wielu krajów —mówi Krystyna Kochańska-Ciziel, zastępcaca dyrektora ds. produkcji w WSiS Biomed.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Knitter

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / Biomed przekształci się w spółkę pracowniczą