Biopaliwa - jakie podatki

Michał Zwyrtek
opublikowano: 05-09-2006, 00:00

Planujemy świadczenie usług komponowania biopaliw. Czy taka działalność podlega podatkowi akcyzowemu?

- Tak — jako sprzedaż wyrobów akcyzowych na terytorium kraju, bo na podstawie art. 4 ust. 2 pkt 8 ustawy o podatku akcyzowym za taką sprzedaż uznaje się także wytworzenie wyrobów akcyzowych w ramach umowy o dzieło lub innej. Usługa ta może jednak zostać wyłączona z opodatkowania akcyzą, gdyż jej pobór od wyrobów zharmonizowanych jest zawieszony, jeśli są one produkowane (przetwarzane) w składzie podatkowym oraz przemieszczane między składami podatkowymi na terytorium kraju (art. 26 ust. 1). Do rozliczenia podatku akcyzowego może być zobowiązany — w różnych sytuacjach — usługodawca, usługobiorca lub podmiot trzeci. Wyprowadzając biopaliwo ze składu podatkowego poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy, spółka będzie miała prawo do zwolnienia z podatku akcyzowego, o którym mowa w § 12 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego.

Nasza firma planuje produkcję biopaliw silnikowych (PKWiU 23.20.15) z zawartością 5 proc. biokomponentu (estru metylowego). Jak mamy obliczyć wysokość ulgi w podatku akcyzowym?

Właściwa stawka podatku dla tej grupy wyrobów wynosi 1180 zł od tysiąca litrów zgodnie z poz. 1 pkt 5) załącznika nr 1 do rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie obniżenia stawek podatku akcyzowego. Zatem w razie sprzedaży 1000 litrów tego biopaliwa naliczenie akcyzy z uwzględnieniem zwolnienia winno przedstawiać się następująco: 1180 zł — (5 proc. z 1000 l x 1,50 zł) = 1105 zł.

Jaka jest stawka akcyzy dla biopaliwa silnikowego będącego czystym estrem metylowym (PKWiU 24.66.48-90.10) i jak obliczać zwolnienie?

- Sprzedając estry metylowe na cele paliwowe, należy stosować stawkę 1882 zł od 1000 litrów. Paliwa ciekłe z zawartością biokomponentów powyżej 10 proc. są zwolnione z podatku akcyzowego w wysokości 2,20 zł od każdego litra biokomponentów dodanych do tych paliw. Zwolnienie nie może być wyższe niż należna kwota akcyzy z tytułu sprzedaży tych paliw. Czysty ester metylowy zawiera 100 proc. biokomponentu, więc w razie sprzedaży 1000 litrów tego biopaliwa naliczenie akcyzy z uwzględnieniem zwolnienia winno być następujące: 1882 zł — (1000 l x 2,20 zł) = –318 zł. Ponieważ zwolnienie nie może być wyższe niż należna kwota akcyzy z tytułu sprzedaży paliw, to w analizowanym przypadku należna akcyza wyniesie 0 zł.

Michał Zwyrtek

z Europejskiego Centrum Doradztwa i Dokumentacji Podatkowej

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Michał Zwyrtek

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu