Biotechnologiczny Lectus chce ustanowić rekord

Kamil Zatoński
opublikowano: 14-10-2010, 00:00

Wkrótce rusza oferta prywatna Lectusa. Jeśli się powiedzie, będzie największą w historii alternatywnego rynku.

Brytyjska spółka wybrała polski NewConnect. Liczy na 40 mln zł od inwestorów

Wkrótce rusza oferta prywatna Lectusa. Jeśli się powiedzie, będzie największą w historii alternatywnego rynku.

Lectus to firma, która poprzez spółkę zależną od 4 lat prowadzi badania nad lekami do walki z bólem neuropatycznym, a więc mającym swoje źródło w zaburzeniach układu nerwowego.

— Obecne metody leczenia mają niską skuteczność i wywołują skutki uboczne. Leki, nad którymi pracujemy, ukierunkowane są na kanały jonowe. Inni reprezentanci branży bazują na tradycyjnych metodach badawczych, koncentrujących się na identyfikowaniu leków działających bezpośrednio na wspomniane kanały. My mamy opatentowaną technologię, która pozwala identyfikować leki działające pośrednio, wykorzystując inny mechanizm reakcji — tłumaczy Roland Kozlowski, dyrektor wykonawczy Lectusa.

Roland Kozlowski z pochodzenia jest Polakiem, ale — jak podkreśla — to niejedyny powód, dlaczego wybrał polski rynek kapitałowy i NewConnect, a nie londyński odpowiednik AIM.

— Zachęcił nas sukces emisji Mabionu, który zdobył niedawno 23 mln zł, także od inwestorów instytucjonalnych. Ponadto zamierzamy zlecić badania wyspecjalizowanej instytucji badawczej Selvita z Krakowa, związanej z Jagiellońskim Centrum Innowacji — mówi Roland Kozlowski.

Oferta prywatna ma przynieść 40 mln zł. To kwota, która pokryje potrzeby kapitałowe spółki na najbliższe dwa lata.

— Private placement rozpocznie się w październiku. Debiut spółki planowany jest na grudzień — mówi Artur Chabowski, prezes Acadii, doradcy Lectusa.

Nie chce jednak zdradzić wyceny firmy ani innych szczegółów dotyczących oferty.

Pieniądze, które chciałby uzyskać Lectus, potrzebne są na sfinansowanie kolejnych faz prac nad kluczowymi produktami, w tym przede wszystkim nad specyfikiem, który działa na wapniowe kanały jonowe.

— Badania osiągnęły etap, który pozwala nam wejść do fazy badań przedklinicznych —mówi Roland Kozlowski.

Do rynkowego produktu jeszcze dość długa droga, w tym przede wszystkim badania kliniczne. To perspektywa kilku lat. Dotychczas spółka finansowała działalność z pieniędzy od funduszy venture capital, w tym Sofinnovy Partners z Francji oraz dwóch japońskich firm farmaceutycznych. W sumie dały one Lectusowi około 13 mln GBP.

Biotechnologia na NewConnect

Od początku września GPW oblicza indeks NC Life Sciences. W jego skład wchodzi pięć spółek.

-Mabion pracuje m.in. nad lekiem, który ma być stosowany w terapii chłoniaków, białaczek i reumatoidalnego zapalenia stawów. Produkcja ma ruszyć w połowie 2011 r., a dwa lata później planowane jest złożenie wniosku rejestracyjnego w Europejskiej Agencji Oceny Leków (EMEA). Z niedawnej oferty prywatnej firma zdobyła 22,8 mln zł. Kapitalizacja Mabionu to 110 mln zł.

- Pharmena produkuje dermokosmetyki, a jej amerykańska spółka zależna pracuje nad farmaceutykiem stosowanym w leczeniu choroby miażdżycowej, charakteryzującej się zaburzeniami profilu lipidowego. W I półroczu firma miała 3,6 mln zł przychodów i 187 tys. zł zysku netto. Kapitalizacja Pharmeny to 175 mln zł.

- Euroimplant buduje laboratorium, w którym będzie pracować nad sztuczną skórą. Ukończenie obiektu planowane jest na 2011 r. Do końca tego roku firma ma się przenieść na główny rynek GPW. Jej kapitalizacja to 110 mln zł.

- Read-Gene pracuje nad dietą antyrakową oraz metodami wykrywania, prewencji i leczenia nowotworów, opierając się na przeprowadzonych badaniach genetycznych. Firma buduje centrum badawczo-rozwojowe. W I półroczu spółka miała

163 tys. zł przychodów i 76 tys. zł straty netto. Przełom w sprzedaży ma nastąpić w ciągu 1 roku. Kapitalizacja Read-Gene to 94 mln zł.

- BioMaxima

produkuje odczynniki do diagnostyki laboratoryjnej (m.in. in vitro), dystrybuuje również wyroby innych producentów.

W I półroczu firma miała 3,5 mln zł przychodów i 306 tys. zł zysku netto. Wartość rynkowa spółki to 18 mln zł.

Debata: NewConnect dla sektora life science i biotechnologii

Inwestorzy i wszyscy zainteresowani biotechnologią będą mogli dowiedzieć się więcej o spółkach z tego sektora 15 października, podczas debaty "Finansowanie przedsięwzięć innowacyjnych przez rynek NewConnect" na warszawskich Targach Twoje Pieniądze w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Uczestniczyć w niej będą m.in. Roland Kozlowski, szef Lectusa, Maciej Wieczorek, prezes Mabionu, oraz Emil Stępień, szef rozwoju NewConnect. Początek o godzinie 11.30. O godzinie 12.40 zaplanowano dyskusję z uczestnikami debaty.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Innowacji / Biotechnologiczny Lectus chce ustanowić rekord