BIS: gotówka nie wymiera

opublikowano: 12-03-2018, 08:04
aktualizacja: 12-03-2018, 08:05

Bank Rozliczeń Międzynarodowych (BIS) wskazuje, że pomimo coraz większej liczby użytkowników kart, płatności komórkami, czy nawet przez rozpoznawanie twarzy, nie ma oznak, że gotówka odchodzi do lamusa, donosi Reuters.

W najnowszym kwartalnym raporcie BIZ zajmuje się pytaniem, czy gotówka staje się reliktem przeszłości, jak twierdzą niektórzy.

Zobacz więcej

fot. Małgorzata Pstrągowska

- Pomimo wszystkich technologicznych nowinek w płatnościach w ostatnich latach, wykorzystanie staromodnej gotówki wciąż rośnie w większości, choć nie wszystkich, gospodarkach rozwiniętych i rozwijających się – napisał Hyun Song Shin, szef badań i doradca w BIS.  

Udział gotówki będącej w obiegu wzrósł w ostatnich latach z 7 proc. PKB w 2000 roku do 9 proc. w 2016 roku. W niektórych państwach, np. Szwecji, jednak spada. Shin podkreśla, że rośnie jednocześnie ilość płatności kartami debetowymi i kredytowymi z 13 proc. PKB w 2000 roku do 25 proc. w 2016 roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu