Bitcoin ma swój bankomat w Warszawie

Wirtualna waluta trafia pod strzechy. W stolicy Polski postawiono kolejny krok ku popularyzacji bitcoina

W połowie maja na ulicy Kruczej w Warszawie zostało otwarte biuro Ambasady Bitcoina — pierwszej w Polsce, a trzeciej na świecie, po Tel Awiwie i Montrealu. Ambasada nie jest jednostką dyplomatyczną, ale firmą, która chce popularyzować zastosowanie bitcoina i zarabiać na tej walucie. Ambasady poza Polską to osobne przedsięwzięcia, które działają na zasadzie reprezentacji środowiska bitcoina. Dwa tygodnie po otwarciu biura pojawił się na Kruczej bankomat, w którym można wymieniać banknoty na bitcoiny.

AMBASADY BITCOINA: W maju swoje drzwi otworzyła Ambasada Bitcoina, ale Warszawa nie jest jedyną stolicą w naszym regionie, w której pojawił się tego typu lokal. Czeski start-up world BTC business (wBTCb) otworzył centrum bitcoina w Pradze. [FOT. WM]
Zobacz więcej

AMBASADY BITCOINA: W maju swoje drzwi otworzyła Ambasada Bitcoina, ale Warszawa nie jest jedyną stolicą w naszym regionie, w której pojawił się tego typu lokal. Czeski start-up world BTC business (wBTCb) otworzył centrum bitcoina w Pradze. [FOT. WM]

— Wymiany dokonuje się w kilku prostych krokach: na początek trzeba wcisnąć przycisk start, następnie zeskanować kod portfela bitcoinowego, wprowadzić banknot, a na koniec wcisnąć przycisk wyślij. Bankomat wysyła bitcoiny — tłumaczy Maciej Ziółkowski, pasjonat wirtualnej waluty, założyciel bloga satoshi.pl i jeden z założycieli Ambasady Bitcoina.

Właściciele pierwszego bankomatu z bitcoinami spodziewają się, że zainteresowanie wirtualną walutą będzie w Polsce rosło. Do końca czerwca zapowiadają uruchomienie jeszcze trzech maszyn, a do końca roku chcą, by w całym kraju było ich aż 30, czyli po jednym na każde miasto wojewódzkie. Ambasada chce uruchamiać bankomaty samodzielnie i we współpracy z partnerami. Liczy na zyski z prowizji. Obecnie jest to 5 proc. z transakcji wymiany. Elektroniczną walutę pozyskuje się w internecie — sprzęt komputerowy wykonuje obliczenia, a cały proces nazywany jest potocznie „wydobywaniem”. CoinDesk, portal z informacjami na temat bitcoina, poinformował ostatnio, że według polskich organów podatkowych sprzedaż wydobywanych bitcoinów podlega opodatkowaniu podatkiem VAT w wysokości 23 proc. Taka interpretacja została wydana w Łodzi w następstwie wniosku złożonego przez osobę, która zajmuje się wydobywaniem bitcoina. Czy warszawski bankomat podlega tym przepisom? Maciej Ziółkowski twierdzi, że nie.

— Uważam, że w świetle obowiązujących przepisów i patrząc na to, jak działają giełdy bitcoinowe, a nasz bankomat działa przecież na zasadzie takiej giełdy, to elektroniczna waluta nie podlega w tym przypadku opodatkowaniu VAT. Mamy tutaj sytuację, w której osoba prywatna sprzedaje coś innej osobie prywatnej. A my wystawiamy fakturę jako pośrednik tylko na samą prowizję, którą pobieramy — tłumaczy Maciej Ziółkowski, który powołuje się na indywidualną interpretację uzyskaną w urzędzie skarbowym.

 

Trzy grosze o bitcoinie

Największym producentem bitcoinowych bankomatów jest kanadyjska spółka Bitaccess, która zainstalowała je już w 45 miejscach w różnych krajach. Pierwszy został uruchomiony w 2013 r. w Vancouver. Na bankomat bitcoina muszą natomiast poczekać Szwajcarzy. Spółka Bitcoin Suisse została zmuszona przez organ regulacyjny FINMA zawiesić takie plany do czasu wyjaśnienia kwestii prawnych.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Łukasz Ostruszka

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Po godzinach / Bitcoin ma swój bankomat w Warszawie