Bitcoin najbardziej przegrzaną inwestycją

Rynek kryptowaluty jest mocno przegrzany, a akcje z rynków wschodzących najbardziej przeważane na tle amerykańskich od blisko dekady.

Inwestowanie w bitcoina to najbardziej oblegana przez inwestorów strategia inwestycyjna, tak wskazało 26 proc. respondentów przeprowadzanego co miesiąc badania banku BofA ML wśród zarządzających. Notowania kryptowaluty skoczyły od początku roku ponadczterokrotnie. Za najbardziej przegrzane niemal równie często uznawano segment technologiczny amerykańskiego rynku akcji oraz grę pod dalsze osłabienie dolara (odpowiednio 22 i 21 proc. wskazań). Przegrzanie rynku oznacza, że przewaga inwestorówpo jednej jego stronie jest tak duża, że może grozić nagłe cofnięcie notowań.

Inwestorzy stronią tymczasem od amerykańskiego rynku akcji, a przeważają spółki z rynków wschodzących. Dysproporcja w pozycjonowaniu w obu regionach jest największa od grudnia 2007 r. — wynika z sondażu przeprowadzonego wśród 200 specjalistów zarządzających ponad 600 mld USD. Odsetek zarządzających niedoważających akcje z USA przekracza odsetek je przeważających o 28 punktów procentowych. W przypadku akcji z rynków wschodzących przewagę mają je przeważający i wynosi ona aż 47 punktów. Jednocześnie słabnie widoczny jeszcze na początku roku optymizm zarządzających co do perspektyw globalnej gospodarki.

Przyspieszenia globalnego wzrostu spodziewa się 24 proc. ekspertów, podczas gdy jeszcze na początku roku 62 proc. W porównaniu z poprzednim badaniem odsetek inwestorów zabezpieczających swoje portfele akcji przed przeceną wzrósł najbardziej od ponad roku. Tymczasem udział gotówki w portfelach zmniejszył się do 4,8 proc., jednak wciąż przekraczał o 0,13 punktu procentowego średnią z ostatnich 10 lat.

Jednocześnie za największe zagrożenie dla rynków 34 proc. specjalistów uznało napięcia wokół Korei Północnej. Na kolejnych miejscach wśród potencjalnych czynników ryzyka znalazły się pomyłka jednego z głównych banków centralnych oraz zaostrzenie polityki kredytowej w Chinach.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu