Według Coindesk, kurs największej kryptowaluty dochodził we wtorek do 69208,79 USD. Według Coin Metrics bitcoin kosztował nawet 69210 USD. Rekord sprzed ponad dwóch lat to 68990 USD. Obecnie bitcoin drożeje o 2,7 proc. do 68158,90 USD.
Bitcoin zdrożał od początku roku o prawie 60 proc. głównie z powodu uruchomienia w USA w styczniu funduszy ETF pozwalających uzyskać inwestorom ekspozycję na kryptowalutę bez konieczności bezpośredniego jej kupowania. Napływ pieniędzy inwestorów do ETF na bitcoina spot znajdował odzwierciedlenie w kupowaniu kryptowaluty przez fundusze. iShares Bitcoin Trust, należący do BlackRock, największy ETF na bitcoina spot w ubiegłym tygodniu przekroczył 10 mld USD aktywów.
- Ustanowienie przez bitcoina nowego historycznego maksimum pokazuje, że jednak nie zniknął – zwrócił uwagę Alex Thorn, szef analizy w Galaxy Digital. – Przez 15 lat istnienia bitcoin doświadczył czterech przecen o 75 proc. lub więcej i za każdym razem odrabiał straty – dodał.
Po zbliżeniu się do poziomu 69 tys. USD w listopadzie 2021 roku nastąpił szybki spadek kursu bitcoina, który rok później wynosił ok. 15 tys. USD.
Uważany za “cyfrowe złoto” bitcoin osiągnął rekordową wartość tego samego dnia kiedy padł rekord kursu złota na rynku spot.

