Bitwa o audytora w Dębicy

MZ
opublikowano: 22-02-2011, 00:00

PZU kwestionuje niezależność rewidenta, który opublikował raport wbrew decyzji sądu.

PZU kwestionuje niezależność rewidenta, który opublikował raport wbrew decyzji sądu.

W piątek przed północą pojawił się raport autorstwa Grant Thornton Frąckowiak, biegłego rewidenta o mechanizmie ustalania cen transferowych Dębicy z podmiotami z grupy Goodyear. Tuż po tym, jak sąd wstrzymał wykonanie uchwały listopadowego walnego w sprawie jego powołania. Zdziwienia nie kryją prawnicy reprezentujący PZU, które toczy batalię z Dębicą dotyczącą zbadania mechanizmu cen transferowych.

— Już w styczniu 2011 roku sąd okręgowy wskazał Dębicy, że wobec zaskarżenia uchwały o powołaniu biegłego zarząd powinien się wstrzymać z jej wykonywaniem. Z kolei lutowe postanowienie sądu apelacyjnego o wstrzymaniu wykonania uchwały firma i reprezentujący ją rewident Ryszard Maciejewski dostali e-mailem oraz faksem 17 lutego. Dzień później rewident, który od dnia wydania przez sąd postanowienia nie ma już żadnych uprawnień do wykonywania badania, decyduje się na podpisanie i wydanie raportu w sprawie cen transferowych w Dębicy — mówi Wojciech Kozłowski, radca prawny z kancelarii Salans, reprezentujący PZU.

Jego zdaniem, takie działanie podaje w wątpliwość niezależność biegłego rewidenta, bo działał on zgodnie z instrukcją zarządu Dębicy, a wbrew wiążącemu go postanowieniu sądu wydanemu na wniosek mniejszościowych akcjonariuszy.

— Nie można także mówić o działaniu w dobrej wierze, gdyż w momencie podpisania i wydania raportu Grant Thornton Frąckowiak i reprezentujący go rewident wiedzą o orzeczeniu sądu wstrzymującym powierzenie im obowiązków — dodaje.

Rewident nie komentuje.

— Nie komentujemy zleceń naszych klientów. Obowiązuje nas pełna poufność — mówi Ryszard Maciejewski z Grant Thornton Frąckowiak.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MZ

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy