Czytasz dzięki

Biura coraz bardziej elastyczne

opublikowano: 18-06-2018, 22:00

Firmy starają się przyciągać utalentowanych pracowników, oferując im możliwość pracy z domu.

Zacieranie granicy między domem i pracą to tendencja, która zdaniem ekspertów CBRE, firmy doradczej na rynku nieruchomości, doprowadzi w najbliższych 20 latach do wykorzystywania biur w jeszcze bardziej niż obecnie elastyczny sposób. Również z badania przeprowadzonego przez grupę IWG, zrzeszającą największych dostawców przestrzeni roboczej, wynika, że pracownicy cenią elastyczny model pracy.

WYGODA: Współczesne biura przestają służyć pracy od 9 do 17 — starają się stwarzać atmosferę swobody.
Zobacz więcej

WYGODA: Współczesne biura przestają służyć pracy od 9 do 17 — starają się stwarzać atmosferę swobody. Fot. ARC

IWG ogłosiła wyniki badań opracowanych na podstawie informacji zebranych od 18 tys. pracowników z 96 firm, w tym również z Polski. Wyniki te ukazują, że 70 proc. pracowników spędza przynajmniej jeden dzień każdego tygodnia na pracy poza biurem. W Polsce pracę poza firmą zgłosiła niemal jedna trzecia badanych. Pracodawcy, pytani w badaniu o korzyści dla przedsiębiorstwa, mówili m.in. o wzroście konkurencyjności (87 proc.), większej produktywności (82 proc.), przyciąganiu i zatrzymywaniu najzdolniejszych pracowników (80 proc). 64 proc. pracodawców przyznaje, że stara się wyróżnić, informując podczas rekrutacji o możliwości pracy poza biurem.

— Ludzie nie potrzebują już spędzać tyle czasu w jednym, konkretnym biurze. Dotyczy to nie tylko poszczególnych pracowników, ale również firm. To olbrzymia zmiana krajobrazu kapitału ludzkiego na całym świecie, a przedsiębiorstwa uważnie sprawdzają, jak ta zmiana wpłynie na ich gospodarkę nieruchomościami — powiedział Mark Dixon, założyciel i prezes Grupy IWG.

Zostało nam 20 lat

CBRE uznaje swobodę jako jeden z pięciu trendów biurowych bazujących na strategii dbania o dobrą kondycję pracowników. Pozostałe trendy to dbanie o starszych pracowników, zdrowy styl życia, obniżenie stresu i indywidualne podejście. CBRE promuje zmiany podejścia do pracy, organizując co roku konkurs dla firm Office Superstar (w tym roku zgłoszenia przyjmowane są do 30 czerwca).

Według CBRE, swoboda to brak sztywnego harmonogramu pracy i biuro stanowiące przestrzeń do wymiany myśli i wspólnych spotkań. Jeżeli tylko pracownicy są w stanie dobrze współpracować z pozostałymi członkami zespołu, powinni sami zarządzać swoim czasem. Kiedy już dotrą do biura, warto zadbać o to, by oprócz komfortowego miejsca do pracy mieli również przestrzeń do relaksu lub wymiany myśli ze współpracownikami. Podstawową zaletą takiego podejścia jest możliwość wspólnej pracy ludzi rozproszonych po całym świecie. Jest to trend rosnący, bowiem coraz częściej zespoły projektowe składają się z pracowników z różnych miejscowości.

— Zwiększone zainteresowanie dbałością o dobre samopoczucie w miejscu pracy to pochodna aktualnych trendów demograficzno-społecznych. Jednym z nich jest wzrost średniej długości życia, który powoduje, że w biurze należy pogodzić potrzeby różnych pokoleń. Rośnie również społeczna świadomość. Zatrudnieni dążą do obniżenia stresu i zachowania równowagi między życiem zawodowym a osobistym, przez co te dwa światy zaczynają się coraz bardziej przenikać. Firmy mają jeszcze około 20 lat na dopasowanie się, bo właśnie wtedy granica między domem a pracą się zatrze — mówi Kamil Tyszkiewicz, dyrektor działu wynajmu powierzchni biurowych, CBRE.

Nie tylko start-upy

Badania grupy IWG wykazały również, że elastyczne opcje pracy i przestrzenie współdzielone nie są już wyłącznie domeną start-upów. Największe firmy na świecie, takie jak Etihad Airways, Diesel, GSK, Mastercard, Microsoft, Oracle czy Uber, już zapewniają elastyczne przestrzenie do pracy. Elastyczne opcje pracy dostępne na żądanie w sieci profesjonalnych przestrzeni roboczych są przedmiotem dyskusji kierowników wszystkich działów w firmach, w tym działu zarządzania ryzykiem, rozwoju, kadr, marketingu i strategicznego.

— Zmiany technologiczne i cyfryzacja doprowadziły do coraz większego zapotrzebowania na usługi na żądanie w biznesie. Niezależnie od rozmiaru organizacje chcą zlecać coraz więcej działań zewnętrznym podwykonawcom. Pewnego dnia elastyczna praca będzie po prostu nazywana „pracą” — dodaje Mark Dixon.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Berłowski

Polecane