Biurowce jak na dłoni

opublikowano: 25-03-2019, 22:00

Dzięki zastosowaniu technologii cyfrowych odbiór budynku Spark B od generalnego wykonawcy trwał tylko trzy godziny.

Odbiór techniczny Spark B od firmy Skanska (generalny wykonawca) przez biurową spółkę deweloperską Skanska w lutym 2019 r. ustanowił rekord prędkości. Dzięki współpracy dewelopera z Loredo RES już miesiąc przed odbiorem strony miały 95 proc. informacji niezbędnych do eksploatacji budynku. Dotyczyły one m.in. użytych materiałów, zainstalowanych urządzeń czy informacji na temat gwarantów i gwarancji. Odbiór techniczny można porównać do remanentu generalnego w sklepie. Ma na celu weryfikację projektu względem stanu faktycznego i zapewnienie płynnego przejścia do eksploatacji budynku. W stosunku do praktyk rynkowych oszczędność czasu uzyskana przy odbiorze Spark B strony szacują nawet na dwa tygodnie.

Cyfrowy model budynku Spark B na warszawskiej Woli w miarę
budowy był aktualizowany w chmurze i już podczas oddania przez generalnego
wykonawcę zawierał wszystkie ważne informacje potrzebne do jego eksploatacji.
Zobacz więcej

TECHNOLOGIE:

Cyfrowy model budynku Spark B na warszawskiej Woli w miarę budowy był aktualizowany w chmurze i już podczas oddania przez generalnego wykonawcę zawierał wszystkie ważne informacje potrzebne do jego eksploatacji. Fot. ARC

— Inną korzyścią było dostosowanie modelu BIM (system zarządzania informacją o budynku) do potrzeb eksploatacji obiektu. Dzięki temu możemy posługiwać się modelem 3D w codziennej pracy, wykorzystując — już od pierwszego dnia po przejęciu budynku — wszelkie potrzebne dane — mówi Łukasz Siwiński, członek zarządu Loredo RES.

Model BIM wykorzystywany w eksploatacji Spark B powstał jako projekt w pracowni architektonicznej, a następnie w trakcie budowy był aktualizowany o rozwiązania faktycznie zastosowane przez generalnego wykonawcę. To dlatego już miesiącprzed odbiorem wiadomo było z prawie 100-procentową dokładnością, co i gdzie się w budynku znajduje, jak działa i kiedy ewentualnie powinno podlegać przeglądom, wymianom etc.

— Przytoczone przykłady stanowią tylko część korzyści, jakie płyną z odpowiedniej strategii zarządzania informacją. Digitalizacja zbierania i obiegu informacji (BIM) jest pewną podstawą, od której należy zacząć. W naszym przypadku ważnym elementem jest współpraca ze Skanska — firmą będącą generalnym wykonawcą, która ma dużą wiedzę o procesach BIM i realizuje w tej formie wiele projektów. Jestem przekonany, że dzięki standaryzacji procesów inwestycje będą realizowane efektywniej, a procesy będą bardziej transparentne, zarówno dla inwestorów jak i przyszłych najemców — dodaje Artur Wysocki, menedżer ds. zarządzania nieruchomościami w spółce biurowej Skanska.

65937540-8c2f-11e9-bc42-526af7764f64
Nieruchomości
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
Nieruchomości
autor: Dominika Masajło, Paweł Berłowski
Wysyłany raz w tygodniu
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.

Loredo RES współpracował ze Skanska już w 2018 r. przy modelowaniu BIM w oddanym wcześniej budynku Spark C. Zdobyte wówczas doświadczenia pozwoliły na tak wydatne skrócenie odbioru nieruchomości. Dodatkowo udało się określić wiele wskaźników umożliwiających pomiar realizacji założonych celów, dotyczących oszczędności czasu, kosztów i zarządzania ryzykiem.

— Określenie maksymalnego czasu na przekazanie obiektu między generalnym wykonawcą a deweloperem było tylko jednym z nich. Część wskaźników odnosiła się do zarządzania usterkami gwarancyjnymi, inne dotyczyły optymalizacji czasu poświęcanego np. na przeprowadzenie przetargów na serwisy budynkowe czy też zarządzanie potencjalną nagłą zmianą personelu lub firmy serwisowej. To tylko przykłady, bo wszystkich wskaźników było 47 — mówi Maciej Wiśniewski, prezes Loredo RES.

W realizacji kolejnego projektu Loredo RES i Skanska na modelu BIM ważne było również odpowiednie wykorzystanie rozwiązań chmurowych. To one umożliwiły sprawniejsza komunikację i pracę z najbardziej aktualnymi informacjami o stanie faktycznym budynku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Berłowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu