Biurowy urodzaj wciąż trwa

  • Marta Sieliwierstow
opublikowano: 18-08-2016, 22:00

Na koniec pierwszego półrocza 2016 r. w Warszawie było prawie 5 mln mkw. biur.

Największymi obiektami ukończonymi w ciągu minionych sześciu miesięcy były: Warsaw Spire — budynek wieżowy (59 tys. mkw.), Gdański Business Center — budynki C i D (49 tys. mkw.) i Q22 (46,4 tys. mkw.).

— W minionych dwóch kwartałach pozwolenie na użytkowanie uzyskało 16 obiektów biurowych o łącznej powierzchni 350 tys. mkw., co stanowiło wzrost o prawie 30 proc. w porównaniu z ubiegłym rokiem. W następnych dwóch kwartałach zaplanowano oddanie do użytku kolejnych 100 tys. mkw., co sprawi, że cały rok zakończy się rekordowo wysoką podażą 450 tys. mkw. — mówi Katarzyna Lipka z działu doradztwa i badań rynkowych Cushman & Wakefield.

Na wysokim poziomie utrzymuje się również popyt na stołeczne biura. Od początku roku firmy wynajęły w Warszawie 360 tys. mkw. Średnia stopa pustostanów na koniec czerwca wynosiła 15,4 proc., co stanowi wzrost o 1,3 proc. w porównaniu z końcem pierwszego kwartału.

— Stawki czynszów powinny do końca roku zostać na stabilnym poziomie, czyli około 24 EUR za metr kwadratowy miesięcznie w lokalizacjach centralnych i od 13 do 16,5 EUR poza centrum. Najemcy nadal są w uprzywilejowanej sytuacji negocjacyjnej, mogą liczyć na atrakcyjne zachęty oferowane przez właścicieli budynków, np. okresy zwolnień z czynszów czy dopłaty do aranżacji powierzchni — mówi Richard Aboo, partner, dyrektor działu powierzchni biurowych Cushman & Wakefield.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marta Sieliwierstow

Polecane