Biznes chce BIT-u z Wielką Brytanią

opublikowano: 12-04-2018, 22:00

Wypowiedzenie Wielkiej Brytanii umowy o ochronie inwestycji może uderzyć w polskie firmy na Wyspach po brexicie — ostrzega Lewiatan.

Polski rząd realizuje akcję wypowiadania krajom UE umów o wzajemnej ochronie inwestycji (BIT — Bilateral Investment Treaty). Każde wypowiedzenie musi mieć formę ustawy uchwalonej przez parlament i podpisanej przez prezydenta. Obecnie w Sejmie trwają prace nad kilkunastoma projektami zmierzającymi do wygaszenia BIT-ów z krajami unijnymi (m.in. z Wielką Brytanią, Niemcami, Francją). Jeżeli brexit dojdzie do skutku, Wielka Brytania nie będzie miała dotychczasowych zobowiązań prawnych wobec wspólnoty i inwestorów z krajów UE. Wygaszenie polsko-brytyjskiej umowy o wzajemnej ochronie inwestycji może postawić polskie firmy działające na Wyspach w trudnej sytuacji. Uwagę na to zwraca Konfederacja Lewiatan i apeluje do rządu, aby zrezygnował z wypowiedzenia BIT Wielkiej Brytanii.

Zobacz więcej

Fot. Adam Chełstowski

— W kontekście brexitu oraz możliwego braku alternatywy w rozwiązywaniu sporów inwestycyjnych istnieje ryzyko osłabienia ochrony polskich inwestorów na obszarze objętym umową. Dlatego proponujemy, aby rząd tej umowy nie wypowiadał — mówi Adrian Zwoliński, ekspert Lewiatana.

Wygaszanie umów BIT między członkami UE rekomenduje Komisja Europejska. Ponadto na początku marca 2018 r. Trybunał Sprawiedliwości UE (TSUE) orzekł, że jurysdykcja trybunałów arbitrażowych w sporach inwestor — państwo narusza autonomię prawa UE. Uzasadnieniem wygaszania umów o wzajemnej ochronie inwestycji między członkami UE jest m.in. istnienie rozwiniętego wspólnego rynku, synchronizacja systemów prawnych oraz gotowość krajowych systemów sądowniczych do rozpatrywania sporów państw z zagranicznymi inwestorami.

Rządy narzekają też na wysokie koszty toczenia sporów z inwestorami w międzynarodowych trybunałach arbitrażowych. Polski rząd bez zwłoki przystąpił do realizacji oczekiwań Brukseli i TSUE. Jako pierwszą wypowiedział umowę BIT Portugalii. Jako drugi został wygaszony BIT z Danią, ale na mocy porozumienia stron. Niestety zdecydowana większość krajów Unii nie chce polubownie pozamykać BIT-ów, dlatego polski rząd jest zmuszony je wypowiadać. Po wypowiedzeniu ochrona inwestorów w danym państwie trwa jeszcze przez okres przejściowy (od 5 do 20 lat). © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu