Biznes chce reformy uczelni

opublikowano: 02-08-2017, 22:00

Studentów szkół wyższych trzeba lepiej przygotować do oczekiwań przedsiębiorców — uważa Lewiatan.

System szkolnictwa wyższego powinien odpowiadać potrzebom rynku. Według Konfederacji Lewiatan, należy go zmienić tak, aby studenci byli lepiej przygotowani do oczekiwań przedsiębiorców. Dlatego do prac nad reformowaniem uczelni należy też zaangażować pracodawców. Lewiatan zgłasza te postulaty, analizując program Komisji Europejskiej dotyczący szkolnictwa wyższego. Chciałaby ona, aby do 2020 r. udział osób z wyższym wykształceniem lub posiadających równoważne kwalifikacje w ogólnej liczbie młodych wynosił 40 proc.

— Ten cel można zrealizować, jeżeli szkoły wyższe zostaną włączone w innowacyjną gospodarkę. Należy też zwiększyć udział osób, które po kształceniu zawodowym w szkołach branżowych i technikach kontynuują naukę na uczelniach, a do tego potrzebna jest promocja kształcenia praktycznego wśród rodziców i uczniów szkół podstawowych — uważa Jakub Gontarek, ekspert Lewiatana.

Konfederacja popiera przedsięwzięcia mające na celu wspieranie edukacji i podnoszenie kwalifikacji również w ramach współpracy i integracjipomiędzy krajami Unii Europejskiej. Konieczne jest rozwijanie współpracy nauki z biznesem w obszarach związanych z komercjalizacją badań naukowych i przygotowaniem wysoko wykwalifikowanych kadr odpowiadających na bieżące i przyszłe potrzeby gospodarki i firm.

Według pracodawców, priorytetami polskiego szkolnictwa wyższego powinno być m.in. zwiększenie udziału w edukacji nauk przyrodniczych, technologii, inżynierii i matematyki, rozwój i kształcenie umiejętności miękkich, przygotowanie studenta do inteligentnego poruszania się na rynku pracy, wykorzystanie nowych technologii w edukacji i zdobywaniu praktycznych umiejętności.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Biznes chce reformy uczelni