Biznes chce rządów Platformy

Jarosław Królak
opublikowano: 18-10-2007, 00:00

Co druga firma skupiona w PKPP Lewiatan liczy na wygraną PO. Ale co czwarty przedsiębiorca jeszcze nie wie, na kogo oddać głos.

Co druga firma skupiona w PKPP Lewiatan liczy na wygraną PO. Ale co czwarty przedsiębiorca jeszcze nie wie, na kogo oddać głos.

Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych (PKPP) Lewiatan sprawdziła preferencje polityczne swoich członków. Zwycięstwo odniosła Platforma Obywatelska (PO). Chce na nią głosować 49 proc. firm. Partia Donalda Tuska ma ogromną przewagę nad partią Jarosława Kaczyńskiego, dla której poparcie deklaruje 7 proc. ankietowanych. Tyle samo zamierza głosować na Lewicę i Demokratów (LiD). Poparcia Polskiemu Stronnictwu Ludowemu (PSL) udziela 1 proc. respondentów. Pozostałe partie nie zanotowały zainteresowania ze strony firm.

26 proc. do wzięcia

Wynik głosowania nie jest do końca przesądzony, gdyż wielu nie wie jeszcze, na kogo odda głos.

— Niepokoi nas to, że aż 26 proc. przedsiębiorców nie podjęło jeszcze tej decyzji — mówi Henryka Bochniarz, prezydent Lewiatana.

Jej zdaniem, może nowy plan PO — likwidacji 200 opłat administracyjnych („PB” poinformował o tym wczoraj) — skłoni niezdecydowanych do poparcia PO. Tym bardziej że aż 59 proc. ankietowanych firm uważa, że to PO najlepiej reprezentuje interesy przedsiębiorców. PO ma największe zaufanie wśród średnich firm, zatrudniających od 10 do 250 pracowników. Tu poparcie wynosi ponad 50 proc. Mniejsze zainteresowanie programem PO wykazują najmniejsze firmy (38 proc.), zatrudniające do 10 osób. One udzielają największego poparcia PiS.

Optymistyczne jest to, że frekwencja wśród biznesmenów może być wysoka. Jedynie 5 na 100 nie planuje wzięcia udziału w wyborach.

Sojusz z Pawlakiem

Przedsiębiorcy skupieni w BCC najchętniej widzieliby wspólne rządy PO z PSL, kierowanym przez Waldemara Pawlaka. Za taką koalicją opowiedziało się 44 proc. członków zarządów i właścicieli firm. Na koalicję PO z LiD liczy 37,5 proc. Podobnie jak w Lewiatanie, w BCC partia Kaczyńskiego nie ma poparcia. Nadzieję na niedoszły PO-PiS ma tylko 10 proc. firm.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu