Czytasz dzięki

Biznes na wojnie z szarą strefą

opublikowano: 16-11-2015, 22:00

Przedsiębiorcy mówią stop kombinatorom. Rządowi przedstawią raport i sposoby walki z szarą strefą.

Nieskuteczność państwa w eliminowaniu czarnej i szarej strefy coraz bardziej doskwiera firmom uczciwie płacącym podatki w Polsce. W siedzibie Business Centre Club (BCC) odbyło się wczoraj spotkanie członków „Koalicji na rzecz walki z szarą strefą” (uczestniczą w niej: BCC, sekretarz generalny ONZ Global Compact w Polsce, MF, NIK, CBA).

— Stworzyliśmy koalicję do walki z szarą strefą. Rocznie z powodu oszustw i wyłudzeń podatkowych budżet państwa traci kilkadziesiąt miliardów złotych. Do tego dochodzi tzw. luka w podatku VAT szacowana na około 50 mld zł, co plasuje nasz kraj na niechlubnym 7. miejscu w UE pod tym względem.

To gigantyczny problem nie tylko dla państwa, ale również dla uczciwych przedsiębiorców. Organa kontrolne muszą pamiętać, by koncentrować wysiłki na nielegalnie działających podmiotach, a nie na firmach, które działają od lat, płacąc podatki i dając miejsca pracy — mówił Marek Goliszewski, prezes BCC. Koalicja została zawiązana pod auspicjami ONZ.

— Czarna i szara strefa to kluczowe bariery dla rozwoju gospodarczego Polski. Za około trzy miesiące przedstawimy nowemu rządowi raport na ten temat wraz z propozycjami koniecznych działań — powiedział Kamil Wyszkowski, dyrektor generalny ONZ Global Compact w Polsce. Jako możliwe rozwiązania koalicja może zaproponować m.in.: wprowadzenie jednej stawki VAT, monitoring przepływu towarów, wprowadzenie odpowiedzialności urzędu skarbowego za zwroty VAT.

W 2014 r. luka VAT wyniosła 42 mld zł. Z szacunków PwC wynika, że w tym roku może ona sięgnąć 53 mld zł (3 proc. PKB). Aż 88,5 proc. spośród przedsiębiorców ankietowanych przez BCC spotkało się ze zjawiskiem szarej strefy. Blisko 30 proc. firm zetknęło się z podejrzanymi podmiotami wyłudzającymi VAT. 60 proc. pytanych potwierdziło uzyskiwanie propozycji zakupu towarów i usług po zaniżonych cenach (znacznie poniżej cen rynkowych). Najczęściej były to usługi budowlane, serwis IT, paliwa (olej napędowy), rękawice medyczne, oprawy oświetleniowe, materiały budowlane, wyroby stalowe, zegarki, sprzęt elektroniczny, usługi ochrony i porządkowe.

Co ciekawe, aż 60 proc. ankietowanych przedsiębiorców uważa, że nie sprawdziły się w praktyce przepisy o odwróconym VAT, reklamowane przez rząd PO-PSL jako antidotum na wyłudzenia vatowskie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Polecane