Czytasz dzięki

Biznes pod specjalną ochroną

opublikowano: 24-09-2019, 22:00

42 proc. PKB wytwarzają sektory, które chętnie chronią własność intelektualną. Nie odbiegamy znacząco od średniej w UE.

Europejski Urząd Patentowy (EPO) i Urząd Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej (EUIPO) zachwalają pozytywny wpływ praw własności intelektualnej na gospodarkę unijną. Tezę podpierają opublikowanym właśnie sprawozdaniem. Wynika z niego, że sektory, w których przedsiębiorcy chętnie patentują wynalazki, a swoje produkty i usługi chronią wzorami przemysłowymi, znakami towarowymi oraz prawami autorskimi, odpowiadają za 45 proc. unijnego PKB.

Wartość ich działalności gospodarczej szacowana jest na 28,05 bln zł, zapewniają 29,2 proc. miejsc pracy we wspólnocie, a średnia tygodniowa płaca wynosi w ich przypadku 801 EUR (dla innych branż 544 EUR, różnica wynosi 47 proc.). Dane z nowegoraportu odnoszą się do lat 2014-16. Sektory, w raporcie określane jako „intensywnie korzystające z praw własności intelektualnej”, realizują ponadto przeważającą, bo sięgającą aż 81 proc., część handlu z pozaunijnymi kontrahentami. Wynika to z faktu, że do tej grupy zaliczane są branże wytwarzające np. energię.

Jak na tym tle wygląda Polska? Szacuje się, że u nas sektory te odpowiadają za 42 proc. PKB (wkład w wysokości 752,25 mld zł). Ich aktywność przekłada się natomiast na 26,5 proc. wszystkich dostępnych miejsc zatrudnienia — dokładnie 4,2 mln stanowisk.

Po stronie sukcesów Polski autorzy raportu wpisali wpływy z sektorów, które najlepiej zabezpieczają wzory przemysłowe. Pod tym względem plasujemy się powyżej unijnej średniej. W ubiegłym roku byliśmy 7. krajem z największą liczbą zgłoszeń zarejestrowanych wzorów wspólnotowych w EUIPO.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bełcik

Polecane