Biznes przypomina chodzenie po górach

Mirosław Konkel
opublikowano: 25-02-2010, 15:37

W finansach najważniejsi są ludzie. Bez nich nie ma mowy o sukcesie — uważa Karen Burgess, Dyrektor Finansowy Roku 2006

„Puls Biznesu”: Pochodzi pani z RPA. Jak znalazła się pani w naszym kraju?

Karen Burgess, wiceprezes TVN ds. finansowych: Pracowałam w konsultingu i czułam, że ta branża najdynamiczniej rozwija się w tej części świata. W grudniu 1994 roku zaczęłam pracę w oddziale PricewaterhouseCoopers (PwC) w Polsce.

W firmie konsultingowej pracowała pani przez 14 lat. Dlaczego zdecydowała się pani przejść do mediów?

Lubię wyzwania, dlatego w październiku 2001 r. rozpoczęłam pracę w TVN. Postawiłam sobie za cel znacznie poprawić wyniki finansowe firmy. Udało się. Dziś TVN to druga w Europie stacja pod względem zyskowności. Największy sukces — oczywiście nie tylko mój, lecz całego zespołu TVN — to wejście na Giełdę Papierów Wartościowych. Spółka jest zyskowna i stabilna pod względem finansowym.

Z wykształcenia jest pani matematykiem?

Tak, ale wraz z rozwojem mojej kariery coraz bardziej potrzebowałam wiedzy z finansów. Poszłam na studia wieczorowe o tym profilu. Traktowałam je jako zawodową konieczność, ale z czasem polubiłam tę tematykę. Niektórym wydaje się, że w finansach jest mało miejsca na oryginalność i fantazję. Zawód finansisty w Polsce kojarzy się ze stanowiskiem głównego księgowego, które sytuuje się dość nisko w hierarchii służbowej. Tymczasem w dużych międzynarodowych korporacjach CFO (chief financial officer) wpływa na strategię, najważniejsze decyzje i kierunki rozwoju firmy. Jest drugą osobą po CEO (chief executive officer).

Łatwiej zarządza się pieniędzmi czy ludźmi?

Zawsze powtarzam, że biznes jest prosty, a jedyny skomplikowany element z nim związany to ludzie. W pojedynkę nawet najlepszy menedżer czy specjalista nic nie zdziała. A jest wielką sztuką zbudować odpowiednie relacje ze współpracownikami, partnerami zewnętrznymi czy klientami. W grę wchodzi czynnik psychologiczny i emocjonalny. W Polsce zawsze miałam do czynienia z ludźmi zmotywowanymi, ambitnymi, zorientowanymi na cele, a przede wszystkim otwartymi. Gdy pracowałam w PwC, byłam zdziwiona, że do zmian łatwiej przekonać Polaków niż Anglików, którzy ugrzęźli w swoich schematach myślowych.

Może dlatego, że i w PwC, i w TVN większość stanowią młodzi?

Na pewno młodzi duchem. W tym zespole tkwi ogromny potencjał. Przy dobrej kulturze organizacyjnej z takim teamem można zdziałać cuda.

Ma pani czas na życie prywatne?

Moja pasja to wspinanie. Niedawno wróciłam z Alp, gdzie próbowałam sił na skałkach, na wysokości dwóch tysięcy metrów.

Wspinanie się to metafora pani kariery zawodowej?

W jakimś sensie tak, bo wciąż podwyższam sobie poprzeczkę, podejmuję coraz trudniejsze zadania. Wspinać się na skałkach to podjąć ryzyko, a jednocześnie zachować roztropność, na przykład w wyborze drogi. Ona ma być wyzwaniem, lecz nie takim, które przerastałoby moje możliwości. Biznes to też umiejętne połączenie rozsądku i odwagi.


Dla finansistÓw

Konkurs Dyrektor Finansowy Roku organizują Grupa Euler Hermes i „Manager Magazyn”. Audytorem jest firma KPMG. Patronat merytoryczny objęło Centrum im. Adama Smitha, a medialny — „Puls Biznesu”. Celem konkursu jest uhonorowanie osób najlepiej zarządzających finansami w polskich firmach. Rozstrzygnięcie tegorocznej, trzeciej edycji — na początku października.

Karen Burgess
Karen Burgess
None
None

Dyrektor

Karen Burgess (ur. 1966) ukończyła Uniwersytet w Pretorii. Ma uprawnienia biegłego rewidenta. Jest członkiem zarządu TVN i dyrektorem finansowym firmy. W 2005 r. zajęła drugie miejsce wśród najlepiej opłacanych kobiet na stanowisku dyrektora finansowego w Polsce — według raportu Financial Director Polska jej zarobki przekroczyły 1,3 mln zł. Jest Dyrektorem Finansowym Roku 2006.

Zobacz stronę poświęconą ludziom związanym z biznesem>>>

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mirosław Konkel

Polecane