Biznes w obłokach

CHMURA OBLICZENIOWA Cloud computing to recepta na rozwój, ekspansję rynkową i poprawę sytuacji finansowej firmy

Dostępne przez internet i na żądanie zasoby IT, które użytkownicy mogą wdrożyć sami lub przy minimalnym wsparciu zewnętrznego dostawcy — tak brzmi słownikowa definicja chmury obliczeniowej (ang. cloud computing). A jak to wyrazić prościej? Przedsiębiorstwo nie musi inwestować w infrastrukturę, aplikacje i usługi teleinformatyczne. Ale może z nich korzystać jak z wynajętej powierzchni biurowej czy z automatów z zimnymi napojami, które stoją w firmowym korytarzu. Używanie zamiast posiadania — to jedna z najważniejszych tendencji w technologiach cyfrowych. Nie nowinka, nie ciekawostka, tylko rewolucja, która bezpowrotnie zmienia sposób prowadzenia biznesu.

Polska nie zostaje w tyle

Na świecie liczba firm korzystających z chmury wzrosła w ostatnich kilku miesiącach do 93 proc. — wynika z raportu RightScale. Zdecydowana większość (82 proc.) przedsiębiorstw skłania się ku rozwiązaniom hybrydowym, czyli łączącym wydajną chmurę zewnętrzną z własną siecią. Zaledwie 5 proc. przechowuje informacje tylko w chmurach prywatnych. Chodzi o własną sieć z bazą danych, która używa wirtualizacji — technologii cloud computingu. W Polsce przykładem wykorzystania chmury jest działanie Ruchu. Spółka z pomocą Integrated Solutions (IS) i Orange Polska wdrożyła rozwiązanie do komunikacji zintegrowanej (UCaaS — Unified Communications as a Service). Łączący telefon, e-mail i komunikator system służy prawie 550 pracownikom w 14 centrach logistycznych.

— Nie potrzebujemy infrastruktury ICT w firmie. Nie chcieliśmy inwestować w modernizację takiej platformy ani budować jej sami. Nie musimy się na tym znać, od tego są wyspecjalizowane firmy — podkreśla Dariusz Stolarczyk, wiceprezes Ruchu. Z cloudowej oferty IS i Orange korzystają też inni giganci polskiej gospodarki, m.in. BOŚ, Grupa Danone i Konsalnet Holding. Ale chmura to dobre rozwiązanie również dla małych i średnich firm. Ponad połowa z nich (51 proc.) korzysta z IT przez internet, na co wskazuje badanie zrealizowane przez Ipsos MORI na zlecenie Microsoftu. Najpopularniejsze usługi tej klasy dla sektora MŚP to: e-mail (39 proc.), narzędzia wymiany plików i dokumentów (23 proc.), a także przechowywanie danych i back-up (21 proc.). Według sondażu, mniejsze instytucje sięgające po informatykę w modelu usługowym znacznie częściej niż inne wierzą w swój rozwój, ekspansję rynkową i poprawę sytuacji finansowej. Wspieranie się chmurą ciągle jeszcze wymaga zaufania do dostawcy usługi. Klienci chcą mieć w każdej chwili dostęp do danych przechowanych na zewnętrznych serwerach. Ale partnerzy technologiczni nie zawsze umieją to zagwarantować. Zdarzało się, że zawodziły nawet maszyny Google’a czy Amazona.

Nie ma się czego bać

Jakub Bejnarowicz, dyrektor regionalny CIMA w Polsce, twierdzi, że cloud computing oferuje znacznie większe bezpieczeństwo niż starsze systemy przetwarzania danych. Tyle że większość przedsiębiorców tego nie wie. Dlatego z reguły korzystają z rozwiązań hybrydowych. Co ciekawe, do używania chmur publicznych nie palą się też korporacje.

— Argumentują to obawą o swoje wrażliwe informacje i chęcią zachowania nad nimi kontroli. Boją się wycieku lub kradzieży danych. To zaniepokojenie prawdopodobnie wynika z braku znajomości zalet tej technologii i nieefektywnej komunikacji z usługodawcami — uważa Jakub Bejnarowicz. Podobnego zdania jest Rafał Szafulera, specjalista ds. cloud computingu w Oracle’u. Podkreśla, że rozwój sprzętu i oprogramowania doprowadził do sytuacji, w której dane są czasem bezpieczniejsze w chmurze publicznej niż w instalacjach stacjonarnych. — Wielcy dostawcy dokładają starań, by wszelkie ryzyko ograniczyć do minimum, czego przykładem jest uzyskanie przez nasz koncern certyfikatu Safe Harbour dotyczącego ochrony danych osobowych — mówi Rafał Szafulera.

Jak wynika z raportu IDC, 77 proc. procesów IT nadal jest przetwarzanych wewnątrz firm. Ale to się wkrótce zmieni, bo wiadomości o korzyściach z wdrożeń chmurowych — i minimalnym ryzyku związanym z tą technologią — rozchodzą się bardzo szybko.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MIROSŁAW KONKEL

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Biznes w obłokach