Black Pearls VC ma kilka perełek

opublikowano: 13-07-2016, 22:00

Inwestycje w start-upy zaczynają się opłacać. Gdański fundusz poprosi o kolejne pieniądze.

Z pilotażowego programu Bridge Alfa uruchomionego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) w ubiegłym roku skorzystało 10 funduszy, w tym Black Pearls VC z Gdańska, który koncentruje się na technologiach poprawiających jakość życia (LQT).

— Zainwestowaliśmy najwięcej ze wszystkich uczestników — 14,2 mln zł w dziewięć start- -upów. Od pierwszej inwestycji w projekt Plurimum nie minął jeszcze rok, a spółka już wdraża poliwęglanowe plomby u pierwszych klientów. Technologia Quantum Lab pozwalająca odczytać emocje klientów na podstawie mimiki twarzy została natomiast wykorzystana przez amerykańską sieć fast foodów, która na podstawie wyników analiz behawioralnych klientów i obsługi przeszkoliła sprzedawców, co zwiększyło satysfakcję klientów i przychody. Rozwiązanie ułatwiające parkowanie zostało wdrożone pilotażowo w Piekarach Śląskich — wymienia Marcin Kowalik, partner zarządzający Black Pearls VC. Mówi, że za wcześnie, by oceniać, czy projekty okazały się sukcesem, a inwestowanie na etapie sprawdzania, czy pomysł jest dobry, wiąże się z podwyższonym ryzykiem. — Perspektywa inwestycyjna w tym przypadku to 3-5 lat. Program Bridge Alfa jest na tyle elastyczny, że pozwala w trakcie realizacji projektu na dostosowanie zakresu prac badawczych do wymogów i oczekiwań rynku. Umożliwienie zmiany strategii działania (tzw. pivot) jest mechanizmem bardzo przydatnym dla spółek na wczesnym etapie rozwoju — uważa Marcin Kowalik. Black Pearls VC złożył aplikację w ramach kolejnego rozdania Bridge Alfa. — Pozwoli przekroczyć nam wartość 50 mln zł pod zarządzaniem w funduszach — mówi Marcin Kowalik.

Wybrane projekty Black Pearls VC

Parkanizer — system zarządzania miejscami parkingowymi w mieście wdrożony w Piekarach Śląskich. Aplikacja na telefon prowadzi kierowcę do wolnego miejsca parkingowego Piktorex — lekolepki, czyli naklejki z piktogramami i opisem informujące o sposobie zażywania, działaniu i przechowywaniu leku, które zastępują ulotki Rehabilitatus — rehabilitacja na odległość oparta na systemie informatycznym wspierającym pourazową telerehabilitację. Pozwala na precyzyjne i spersonalizowane programowanie ćwiczeń przez specjalistę, co pozwoli na rejestrowanie, zdalne nadzorowanie oraz automatyczną kontrolę ich wykonywania przez pacjenta w domu Voicelab — spółka tworzy system biometrii aktywnej na bazie głosu dla potrzeb weryfikacji i identyfikacji klientów banków, w systemach call center oraz aplikacjach mobilnych Rebel Module Eco — firma zajmuje się rozwojem technologii w budownictwie, realizuje projekty z zakresu budownictwa socjalnego i użyteczności publicznej opartych na energooszczędnym budownictwie modułowym Quantum Lab — technologie wykrywania, rozpoznawania i analizowania zachowań i emocji klientów, firma zdobyła pierwszego zagranicznego klienta — sieć fast foodów z USA
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane