Blada zieleń budownictwa

opublikowano: 09-11-2017, 22:00

Polacy chcą mieszkać ekologicznie, ale boją się, że to droższe i bardziej skomplikowane.

Aż 88 proc. rodaków zdecydowałoby się na budowę domu energooszczędnego, ale jednocześnie prawie połowa uważa, że zielone rozwiązania są trudniejsze w zastosowaniu — wynika z najnowszego raportu opracowanego przez Kantar Public we współpracy z firmami Danfoss, H+H, Rockwool i Velux. Spośród rozwiązań energooszczędnych w polskich domach najczęściej wykorzystuje się wełnę skalną (28 proc.), trzyszybowe okna (24 proc.) i elektroniczne termostaty grzejnikowe (19 proc.). Na dalszych miejscach są rolety zewnętrzne (18 proc.) i bloczki z betonu komórkowego o wysokich parametrach cieplnych (13 proc.).

Zobacz więcej

Fot. Bloomberg

Mniejszym zainteresowaniem cieszą się odnawialne źródła energii, zdalne sterowanie roletami, oświetleniem i inteligentne sterowanie ogrzewaniem. Poza tym, aż 32 proc. badanych uznało, że w ich mieszkaniu albo domu nie ma ani jednego z wymienionych rozwiązań. Eksperci alarmują, że wciąż niewielkie zastosowanie zielonych technologii w budownictwie to główna przyczyna niskiej jakości powietrza w Polsce. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia wśród 50 miast Unii Europejskiej z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem aż 33 znajduje się w kraju nad Wisłą.

— Według Ministerstwa Środowiska indywidualne systemy ogrzewania w domach jednorodzinnych odpowiadają za 40 proc. emisji pyłów PM10 i aż 78 proc. emisji toksycznego benzo(a)pirenu. Spalamy złej jakości paliwo w starych wysokoemisyjnych piecach po to, aby ogrzać domy o niskim standardzie energetycznym — tłumaczy Aleksandra Stępniak z firmy Danfoss Poland. Eksperci przekonują jednocześnie, że budowa domu energooszczędnego nie pociąga za sobą większych trudności.

— Ściany zewnętrzne z elementów murowych i systemów izolacji termicznych charakteryzujących się bardzo wysokimi parametrami wykonuje się tak samo jak typowe ściany. To samo dotyczy montażu energooszczędnej stolarki okiennej, a także automatycznych systemów instalacji grzewczej — przekonuje Robert Janiak z firmy H+H. Jeśli zaś chodzi o koszty budowy, to mogą być one wyższe o 10- -20 proc., jednak — ze względu na niższe opłaty eksploatacyjne — inwestorzy mogą liczyć na ich szybki zwrot. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Gołasa

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu