Blair o znaczeniu Turcji dla Bliskiego Wschodu i Europy

(Paweł Kubisiak)
opublikowano: 16-12-2006, 10:46

Premier Wielkiej Brytanii Tony Blair powiedział, że strategiczne położenie Turcji czyni z niej państwo ważne z punktu widzenia stabilizacji.

Premier Wielkiej Brytanii Tony Blair powiedział w sobotę, że strategiczne położenie Turcji czyni z niej państwo ważne z punktu widzenia stabilizacji sytuacji na Bliskim Wschodzie i przyszłości Europy.

"Turcja leży między Bliskim Wschodem a Europą" i już samo to przesądza o jej strategicznym znaczeniu - podkreślił Blair w Ankarze na wspólnej konferencji prasowej z premierem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem.

Erdogan powiedział, że decyzja Unii Europejskiej o częściowym zawieszeniu negocjacji członkowskich z jego krajem była "wielką niesprawiedliwością".

Zgodnie z propozycją Komisji Europejskiej, szefowie dyplomacji państw UE zgodzili się w poniedziałek na zawieszenie negocjacji członkowskich z Turcją w ośmiu rozdziałach w związku z nieprzestrzeganiem przez Ankarę unii celnej ze wszystkimi krajami UE, w tym z Cyprem.

Wstrzymanie negocjacji z Ankarą to kara za odmowę otwarcia tureckich portów lotniczych i morskich dla jednostek cypryjskich, czyli wdrożenia tzw. protokołu z Ankary (rozszerzenie unii celnej na nowe kraje członkowskie). Otwierając negocjacje, UE zobowiązała Ankarę do wdrożenia unii celnej do końca 2006 roku, grożąc w przeciwnym razie konsekwencjami dla dalszego procesu negocjacji.

Ankara uzależnia odblokowanie bezpośrednich połączeń morskich i lotniczych z Cyprem od działań na rzecz zniesienia unijnych sankcji handlowych wobec północnej, tureckiej części wyspy.

Blair powiedział w sobotę, że chciałby uruchomić bezpośrednie połączenia lotnicze z północną częścią Cypru; Wielka Brytania sprawdza, czy jest to możliwe zgodnie z międzynarodowymi przepisami lotniczymi. (PAP/AP)

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Paweł Kubisiak)

Polecane