Blockchain w logistyce

Bołtryk Marcin
opublikowano: 28-02-2018, 22:00

Spółka spedycyjna, armator i firma technologiczna chcą wykorzystać rozwiązanie blockchain do śledzenia kontenerów.

Technologia blockchain, czyli łańcucha bloków, służy do przechowywania i przesyłania informacji o transakcjach zawartych w internecie. Blockchain, jako technologia i platforma transakcyjna, znalazł uznanie w wielu branżach, m.in. finansowej, energetycznej, handlowej. Teraz przyszedł czas na logistykę. Agility, jako pierwsza firma spedycyjna, razem z armatorem — firmą Maersk i spółką IBM przygotowuje rozwiązanie oparte na technologii blockchain do zarządzania i śledzenia przesyłek kontenerowych. Ma to zwiększyć efektywność i bezpieczeństwo w handlu międzynarodowym. Agility będzie zbierać informacje związane z obsługą przesyłek, a następnie przekazywać je za pośrednictwem zdecentralizowanego i rozproszonego rejestru transakcji działającego w technologii blockchain, opracowanego przez IBM i Maersk. Celem, jaki stawia sobie Agility, jest redukcja kosztów i zwiększenie efektywności operacji dzięki zintegrowaniu wszystkich informacji na temat przesyłek na jednej bezpiecznej platformie dostępnej dla nadawców, przewoźników, spedytorów i innych firm obecnych w łańcuchu dostaw.

— Blockchain pozwala obniżyć koszty transportu, jednocześnie zwiększając jego bezpieczeństwo i niezawodność. Wdrażając ją na tak wczesnym etapie, właśnie takie firmy jak Agility mogą pomóc Maerskowi i IBM w zrozumieniu potrzeb nadawców ładunków i tworzeniu standardów, które podniosą efektywność operacji handlowych. Możemy również pokazać naszym klientom, w jaki sposób mogą wykorzystać blockchain, aby ułatwić monitorowanie przesyłek, zmniejszyć ilość dokumentacji papierowej, zredukować błędy czy skrócić czasy dostaw i odpraw celnych — mówi Essa Al-Saleh, prezes Agility Global Integrated Logistics.

Blockchain to bezpieczny i odporny na awarię rejestr transakcji, który może być wykorzystywany do śledzenia przesyłek, tworzenia dokumentacji i rejestracji płatności. Jego cyfrowa infrastruktura pozwala połączyć poszczególne firmy w łańcuchu dostaw, zapewniając im dostęp do informacji i możliwości monitorowania w czasie rzeczywistym, zgodnie z ustalonym rodzajem dostępu. Według szacunków, koszty związane z administracją i archiwizacją dokumentacji stanowią jedną piątą wszystkich rocznych wydatków w związku z międzynarodowym transportem towarów.

Wykorzystanie blockchain może nie tylko ułatwić lokalizację kontenera, ale także pokazać status dokumentów celnych, morskich listów przewozowych czy innych dokumentów. Łącząc wszystkie operacje i partnerów w procesie transportowym, pozwala na usprawnienie pracy i organizacji działań, zmniejszenie kosztów operacyjnych i ułatwia monitoring. Technologię tę mogą wykorzystywać także służby celne i straż graniczna, zapewniając sobie informacje konieczne do analizy zagrożeń. Zwiększa to znacznie bezpieczeństwo i podnosi efektywność odpraw i kontroli celnych. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Bołtryk Marcin

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu