Blokada głównego akcjonariusza

Katarzyna Jaźwińska
opublikowano: 29-10-2004, 00:00

Wczoraj władze Centromoru nie wpuściły na walne swojego akcjonariusza — Grupy Przemysłowej. Sprawa trafi do prokuratury.

Grupie Przemysłowej (GP), do której należy 52 proc. akcji Centromoru, dawnej centrali handlu zagranicznego, nie udało się zmienić rady nadzorczej i zarządu gdańskiej firmy.

— Mimo że jesteśmy największym akcjonariuszem, nie zostaliśmy wpuszczeni na walne — mówi Krzysztof Piotrowski, jeden z właścicieli GP.

— Na walne wpisał się syndyk Porty Holding (PH), który zajął akcje należące do grupy jako zabezpieczenie należności. Według naszych prawników, oznacza to, że grupa nie może wykonywać praw korporacyjnych — mówi Ryszard Ferworn, prezes Centromoru.

Tej argumentacji nie przyjmuje Krzysztof Piotrowski, który uważa, że tymczasowe zabezpieczenie wierzytelności akcjami nie pozbawia GP możliwości głosowania. Dodaje, że sprawę skieruje do prokuratury i sądu.

Kolejna rozgrywka

Krzysztof Piotrowski musi też przygotować się do kolejnego starcia z Centromorem. 4 listopada odbędzie się walne Porty Holding. Ma ono zmienić radę nadzorczą i zarząd, którym kieruje Krzysztof Piotrowski. Ryszard Ferworn podkreśla, że według jego wiedzy oraz opinii prawników, Krzysztof Piotrowski prezesem co prawda nie jest, ale mimo to Centromor postara się odwołać go z tej funkcji. Czemu? Aby poprawić współpracę z PH i przygotować grunt do konsolidacji sektora i przejęcia przez Centromor kontraktacji statków.

Krzysztof Piotrowski podkreśla natomiast, że szczeciński sąd okręgowy uznał, iż nie ma przeciwwskazań, by wpisać kierowa- ny przez niego zarząd do reje-stru, czym potwierdził jego legalność.

Kwadratura koła

Jeśli jednak Centromorowi uda się wprowadzić zmiany w PH — kto zostanie powołany na miejsce Krzysztofa Piotrowskiego?

— Janusz Malewski — przyznaje Ryszard Ferworn.

Janusz Malewski został mianowany szefem PH w 2002 r. przez przedstawicieli skarbu państwa. Krzysztof Piotrowski twierdzi, że to on składał, na prośbę Centromoru, wniosek o czwartkowe walne. Wniosek składał jako... prezes PH.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Jaźwińska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu