Bloomberg: Słowa to za mało, by osłabić euro

Interwencje słowne prezesa Mario Draghiego i innych przedstawicieli EBC nie wystarczą, by pogłębić osłabienie wspólnej waluty, przewidują specjaliści, z którymi rozmawiała agencja Bloomberg.

Notowania euro do dolara w ciągu ostatnich 12 miesięcy
Zobacz więcej

Notowania euro do dolara w ciągu ostatnich 12 miesięcy Bloomberg

Od początku września szef Europejskiego Banku Centralnego Mario Draghi co najmniej czterokrotnie zapowiadał, że jest gotów jeszcze bardziej złagodzić politykę pieniężną, żeby wesprzeć wzrost gospodarczy w strefie euro. Mimo to wspólna waluta umocniła się w tym czasie wobec dolara o 1,5 proc. Choć spekulacje o możliwym powiększeniu programu skupu aktywów EBC mogą osłabiać euro, to jednak dolarowi szkodzi odłożenie w czasie pierwszej podwyżki stóp procentowych Fedu od 2006 r.

- Kiedy EBC rzeczywiście zdecyduje się na rozszerzenie skupu aktywów, prawdopodobnie zepchnie to kurs euro do dolara, jednak nie niżej niż 1,10 USD. Dzisiaj mówienie o parytecie obu walut nie ma już sensu – oceniał w wypowiedzi dla Bloomberga Georgette Boele, strateżka banku ABN Amro Bank.

Twórcy polityki pieniężnej w strefie euro wielokrotnie przyznawali, że nie mieliby nic przeciwko dalszemu osłabieniu euro, które w 12 miesięcy straciło do dolara 10,7 proc., ponieważ wsparłoby to wzrost gospodarczy. Jednak zdaniem Jane Foley z Rabobank International aby wyraźnie osłabić wspólną walutę, EBC musiałby zaskoczyć czymś rynek, a nie tylko powtarzać wcześniejsze zapowiedzi. Zdaniem specjalistki kurs euro sięgnie na koniec roku 1,09 USD, co jest zbieżne ze średnią z prognoz rynkowych.

- EBC będzie ciężko wywołać nową falę osłabienia euro – powiedziała w rozmowie z Bloombergiem Jane Foley.


Notowania euro do dolara w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Źródło: Bloomberg.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Bloomberg: Słowa to za mało, by osłabić euro