Blue chipy weszły w korektę

Notowania w segmencie największych spółek korygują się drugi dzień z rzędu. Hossa nie ustaje jednak na szerokim rynku.

Na przekór zwyżkom na Zachodzie Europy WIG20 traci w południe jedną trzecią proc., ciągnięty w dół przez Eurocash (-4,2 proc.). Zysk netto za pierwszy kwartał sięgnął 11,3 mln zł i był aż o jedną czwartą niższy od oczekiwań. Półtoraroczne minima pogłębiają notowania JSW (-0,6 proc.). Choć spółka w pierwszym kwartale zarobiła 141,87 mln zł,  w porównaniu z oczekiwaniami sięgającymi 125,6 mln zł, to jednak – zdaniem analityków – słabe perspektywy na kolejne kwartały mocno ostudzą zapał kupujących. W kierunku dziewięciomiesięcznych minimów z ubiegłego tygodnia ponownie zmierzają notowania Pekao (-0,1 proc.). W pierwszym kwartale bank zarobił 665,5 mln zł, o zaledwie 3 proc. więcej, niż spodziewał się rynek.

Wyraźnie lepsze nastroje panują na szerokim rynku. mWIG40 zyskuje 0,8 proc., a wokół kreski oscylują notowania sWIG80 (+0,1 proc.) i WIG Plus (-0,2 proc.). Historyczny rekord dziewiątą sesję z rzędu poprawia LPP (+3,5 proc.). Za sprawą niesprzyjającej pogody zysk netto w pierwszym kwartale spadł z 33,6 mln zł  19,2 mln zł. Wypadł jednak lepiej od sięgających 14 mln zł oczekiwań rynkowych. Najwyżej od trzech lat znalazły się notowania Asbisu (+6,3 proc.). Spółka nie wyklucza podniesienia prognoz finansowych na ten rok.

Zwyżki z pierwszej części tygodnia korygują jednak notowania Action (-1,8 proc.). Spółka chce przeznaczyć na dywidendę nieco ponad połowę zysku za ubiegły rok, czyli 1,5 zł na akcję. Stopa premii z zysku sięgnie 5 proc. 0,6 proc. traci Getin Noble Bank. Spółka wypracowała 60,4 mln zł zysku netto, o 2 proc. mniej od oczekiwań.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Polecane