BM BPH PBK: analiza tygodniowa Xetra DAX

11-07-2002, 18:17

Na rynku niemieckim doszło w ostatnim okresie do zahamowania spadków, ale jak na razie próby wygenerowania sygnałów zapowiadających większe odreagowanie kończą się niepowodzeniem. W ubiegłą środę DAX po raz kolejny przetestował poziom ok. 4100 pkt., który został ponownie obroniony i tym samym w obecnej sytuacji urasta do rangi jednego z ważniejszych w krótkim okresie wsparć. Potwierdziły to kolejne dni przynosząc wyraźne wzrostowe odbicie. Wysoka biała świeca uformowana na zamknięciu minionego tygodnia spowodowała przebicie wierzchołka poprzedniej korekty z 1 lipca na wysokości ok. 4444 pkt. i wydawało się, że tym samym spełniony zostanie kolejny z warunków niezbędnych do większego odwrócenia trendu spadkowego. Tak się jednak nie stało, gdyż w ostatnich dwóch dniach podaż znowu dała o sobie znać pociągając rynek w dół. Fakt ten może mieć tym większe znaczenie, że jednocześnie anulowana została wymowa formacji podwójnego dna zapowiadającej większy ruch wzrostowy.

Patrząc na wykres na przestrzeni ostatnich trzech tygodni można zauważyć, że indeks porusza się w obrębie niewielkiego kanału wzrostowego, który wyznacza zasięg wahań. Biorąc pod uwagę poprzedzającą falę spadkową układ ten przypomina nieco formację flagi, która zapowiada kontynuację przeceny, ale w tym wypadku można mieć pewne wątpliwości jeśli chodzi o zbyt długi czas jej powstawania. Ponadto dopiero zdecydowane przebicie dolnej granicy może potwierdzić związane z nią konsekwencje. Mankamenty te nie rzutują jednak na fakt, że górny poziom biegnący obecnie na wysokości 4500 pkt. stanowi najbliższy opór, a zahamowanie wzrostów i zmiana kierunku ruchu w tym rejonie może sugerować, że obecne spadki znajdą wsparcie dopiero przy dolnej linii położonej na wysokości ok. 4130 pkt. Nie jest to więc dobry prognostyk na najbliższe sesje, a za możliwą przeceną przemawia także wykupienie rynku sygnalizowane przez najszybsze oscylatory, jak na przykład Stochastic’a i CCI (który już wygenerował sygnał sprzedaży).

Z drugiej natomiast strony obserwując zachowanie dziennych MACD i ROC, które potwierdziły ostatnią próbę odreagowania i znajdują się ponad swymi poziomami sygnału, można mieć nadzieje, że przynajmniej w najbliższym czasie do głębszego pogorszenia koniunktury nie dojdzie. Jest dość prawdopodobne, że pretekstem dla kolejnego odbicia będzie już osiągnięcie dolnej linii wspomnianego kanału. W nieco gorszym wariancie można wprawdzie rozważyć wybicie dołem, co powinno przynieść następny test poziomu 4100 pkt., ale wydaje się, że najbliższych dniach zostanie on skutecznie obroniony.

Podsumowując można więc powiedzieć, że pomimo podejmowanych w ostatnim czasie prób zainicjowania wzrostowej korekty w dalszym ciągu trudno o większy optymizm jeśli chodzi o krótkoterminowe perspektywy rynku. Stosunkowo blisko znajdują się ważne bariery podażowe w postaci poziomu 38.2% zniesienia spadków z marca br. (ok. 4530 pkt.) czy też linii trendu zniżkowego z połowy maja br. (obecnie na wysokości ok. 4580 pkt.). Ich pokonanie w najbliższym czasie wydaje się poza zasięgiem strony popytowej, a tym samym miejsca dla dalszych wzrostów nie ma zbyt dużo. Pewne obawy jeśli chodzi o kierunek koniunktury na kolejnych sesjach budzi również spadek jaki nastąpił w okolicach górnego ograniczenia trzytygodniowego kanału wzrostowego potwierdzający, że w tym rejonie również można spodziewać się bariery podażowej. Biorąc pod uwagę te przesłanki bardziej prawdopodobny wydaje się więc scenariusz przewidujący, że wkrótce DAX znajdzie się przynajmniej w okolicach dolnej linii kanału położonej aktualnie na wysokości ok. 4130 pkt. Nie można także wykluczyć jej przełamania i powrotu w okolice poziomu 4100 pkt., chociaż wydaje się, że to wsparcie powinno zostać w przypadku ewentualnego testu obronione.

BM BPH PBK S.A.

http://www.bm.bphpbk.pl

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / BM BPH PBK: analiza tygodniowa Xetra DAX