Bogaci Niemcy przenoszą majątek do Szwajcarii

opublikowano: 24-09-2021, 09:54

Obawa, że niedzielne wybory zakończą się sukcesem lewicy, skłania najbogatszych Niemców do przenoszenia majątku do Szwajcarii, informuje Reuters powołując się na informacje uzyskane od bankierów i prawników.

Z najnowszego sondażu wynika, że poparcie dla centrolewicowej SPD wynosi 25 proc. i jest o 4 pkt. procentowe wyższe niż prawicowej CDU kanclerz Angeli Merkel. Reuters przypomina, że SPD planuje wprowadzić podatek majątkowy i zwiększyć podatek spadkowy. Zieloni, potencjalny partner koalicyjny, chcieliby jeszcze mocniejszego opodatkowania najbogatszych. Obie partie chcą zwiększenia stawki podatku dochodowego dla najbogatszych.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

Z danych Banku Rozliczeń Międzynarodowych wynika, że depozyty niemieckich gospodarstw domowych i firm w bankach w Szwajcarii wzrosły o prawie 5 mld USD do 37,5 mld USD w pierwszym kwartale 2021 roku. Nie uwzględniają jednak akcji, obligacji i innych produktów finansowych. Nowszych danych nie ma, ale Reuters informuje, że według jego źródeł napływ aktywów z Niemiec przyspieszył.

- Zaksięgowałem ponadprzeciętną ilość nowych pieniędzy w okresie ostatnich trzech miesięcy – powiedział agencji doradca w dużym szwajcarskim banku, który robi interesy głównie z Niemcami.

Inny szwajcarski bankier powiedział Reutersowi, że wielu niemieckich przedsiębiorców, których zna, chce mieć przyczółek poza krajem jeśli zrobi się w nim zbyt „czerwono”.

- Wielu bogatych ludzi, szczególnie przedsiębiorców, obawia się przechyłu w lewo w Niemczech, bez względu na to jaki będzie wynik wyborów – powiedział Reutersowi Florian Dürselen, szef europejskiego rynku w firmie zarządzającej majątkiem LGT Switzerland.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane