Bogdanka nadrabia zaległości

MCW
opublikowano: 19-07-2018, 22:00

Producent węgla kamiennego opublikował wstępne wyniki za pierwsze półrocze. Wydobycie zaskakuje, a zarząd podtrzymuje zapowiedzi.

Po słabszych od oczekiwań rynku wynikach za pierwszy kwartał 2018 r., kiedy problemy natury geologicznej i hydrologicznej obniżyły zakładany wolumen produkcji, nastroje inwestorów w końcu mogły się lekko poprawić. Bogdanka opublikowała wstępne jednostkowe wyniki za pierwsze półrocze. Przychody ze sprzedaży wyniosły 854 mln zł, a zysk netto sięgnął 64 mln zł. Jest to odpowiednio o 5 i 45 proc. mniej r/r, ale rezultaty osiągnięte w drugim kwartale przebiły prognozy analityków. Produkcja węgla w pierwszych sześciu miesiącach wyniosła 4,5 mln ton, a sprzedaż 4,3 mln. Spółka również podtrzymała deklarowany na cały 2018 r. plan produkcyjny na poziomie nie mniejszym niż 9 mln ton.

— Wstępne wyniki zaskoczyły mnie pozytywnie, a zwłaszcza skala wydobycia. Poziom 2,4 mln ton w drugim kwartale to bardzo dobry rezultat, Bogdanka zdecydowanie nadgoniła wolumeny stracone na początku roku. Zapowiadane przez spółkę wydobycie na poziomie co najmniej9 mln ton rocznie nie powinno być problemem. Trzeba jednak zwrócić uwagę na niższą sprzedaż, wynikającą z wąskiego gardła transportowego, więc nie wykluczałbym sytuacji, w której wydobycie przekroczy 9 mln ton, a sprzedaż zaledwie osiąga ten poziom — mówi Paweł Puchalski, analityk Domu Maklerskiego BZ WBK.

Jak dodaje specjalista, według jego obliczeń koszty pozostały na niezmienionym poziomie kwartał do kwartału, co przy tak dużym wzroście wydobycia w ciągu trzech miesięcy jest dobrym prognostykiem dla wyników Bogdanki. Rynek nie zareagował jednak przesadnym optymizmem. Czwartkową sesję notowania skończyły na niewielkim plusie, ale na tle spadającego rynku wyglądały całkiem nieźle.

— Ciągle rosnące ceny węgla kamiennego będą dalej wspierać wyniki Bogdanki. Przy obecnym tempie ich wzrostu nie można wykluczyć przyszłego roku z dwucyfrową dynamiką cen. Jeśli nie przydarzy się powtórka z pechowego pierwszego kwartału 2018 r., to wyniki przyszłego roku mogą być bardzo dobre — uważa Paweł Puchalski.

Ostateczne wyniki za pierwsze półrocze Bogdanka przedstawi w raporcie, którego publikację zaplanowano na 13 września 2018 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MCW

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu