Bony na innowacje pomagają udoskonalać produkty

opublikowano: 04-10-2022, 20:00
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Dotacje w wysokości 330 mln zł popłynęły do MŚP tworzących nowatorskie rozwiązania technologiczne.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

  • Jakie innowacyjne projekty maja szansę na wsparcie
  • Kto znalazł się na liście beneficjentów PARP

Dotychczas w ramach programu „Bony na innowacje dla MŚP”przedstawiciele Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) wsparli 1235 przedsiębiorców, którzy opracowują nowe produkty, technologie i wdrażają innowacyjne rozwiązania. Łącznie trafiło do nich 330 mln zł. Te pieniądze finansują m.in. zakup usług badawczo-rozwojowych, które są niezbędne do prowadzenia wspomnianych projektów.

– MŚP są jednym z głównych motorów postępu technologicznego i napędzają polską gospodarkę. Przyznawane prawie od siedmiu lat bony na innowacje wzmacniają współpracę przedstawicieli nauki i biznesu i przyczyniają się do dalszego rozwoju przedsiębiorstw – mówi Grzegorz Puda, minister funduszy i polityki regionalnej.

Dariusz Budrowski, prezes PARP, zwraca uwagę, że MŚP mają spory potencjał do tworzenia i wdrażania innowacyjnych rozwiązań. Jednak potrzebują do tego odpowiedniego wsparcia.

– Bony na innowacje dla MŚP to konkurs, który otwiera wielu firmom drzwi do rozwijania nowatorskich pomysłów i wdrażania ich na rynek. Przedsiębiorstwa, które nie mają potencjału badawczego, mogą z pomocą funduszy unijnych i we współpracy z jednostkami naukowymi opracować nowe produkty lub je udoskonalić – podkreśla Dariusz Budrowski.

Dwa etapy

Granty w ramach konkursów ”Bony na innowacje dla MŚP” PARP rozdziela już od kilku lat. Każda edycja naboru cieszy się wśród przedsiębiorców sporym zainteresowaniem. Składa się ona z dwóch etapów. W pierwszym firma może zdobyć dotacje na zakup usług badawczo-rozwojowych od jednostek naukowych. Polegają one na opracowaniu nowego lub znacząco ulepszonego wyrobu, technologii lub projektu wzorniczego. Natomiast granty z drugiego etapu konkursu finansują wdrożenia pomysłów na innowacje technologiczne, które wcześniej opracowali naukowcy.

Jednym z beneficjentów dotacji jest dolnośląska spółka Synapsa Med. Grant w wysokości ok. 340 tys. zł sfinansował usługi B+R. Dotyczyły one opracowania nowej linii produktowej. Dzięki dotacji powstały innowacyjne elementy wyposażenia pokoju dziecięcego, przedszkola lub żłobka. Są one dostosowane do pracy, wypoczynku i rekreacji dziecka oraz łatwe w montażu.

Finansowe wsparcie otrzymała też pomorska firma Anna Olszewska Guider. Grant w wysokości 152 tys. zł pomógł spółce w opracowaniu platformy internetowej ułatwiającej psychoterapię dzieci i młodzieży. Wspomniana platforma jest wyposażona w narzędzia przeznaczone dla psychoterapeutów, pacjentów i ich opiekunów. Umożliwia prowadzenie psychoterapii w formule online. Ponadto oferuje gry diagnostyczne, psychoterapeutyczne i psychoedukacyjne. Ich celem jest motywowanie młodych osób do wykonywania zadań zalecanych przez psychologów.

Systemy informatyczne

Gromadzenie i przetwarzanie danych to zmora wielu przedsiębiorców. Spora ich część chętnie inwestuje w przygotowane specjalnie na ich potrzeby systemy informatyczne. Pomagają im w tym dotacje. Skorzystała z nich m.in. firma Verde Group zajmująca się skupem i transportem surowców wtórnych. Dofinansowanie w wysokości 340 tys. zł przeznaczyła na opracowanie innowacyjnego systemu technologicznego, który umożliwia zbieranie i przetwarzanie danych dotyczących zamówień na odbiory odpadów recyklingowych. Ponadto system ma algorytm, który przetwarza zgłoszone przez klientów zamówienia pod kątem optymalnego zaplanowania ich realizacji. Przedstawiciele spółki podkreślają, że rozwiązanie usprawniło jej działalność i zminimalizowało koszty pracy.

– Rocznie przyjmujemy i przekazujemy do recyklingu ok. 4 tys. ton odpadów. Dzięki wspomnianemu algorytmowi poszerzyliśmy bazę klientów o odbiorców indywidualnych. Rentowność przedsiębiorstwa znacznie wzrosła – podkreśla Paweł Krzemiński, właściciel Verde Group.

Natomiast białostocka spółka Lbpro przeznaczyła grant w wysokości 324 tys. zł na stworzenie samoobsługowego systemu przeznaczonego do zarządzania przestrzenią magazynową. Rozwiązanie wyróżnia się m.in. oprogramowaniem serwerowym i modułową konstrukcją, która łatwo dostosowuje się do dowolnej przestrzeni magazynowej.

– Wdrożenie projektu wpłynęło na rozwój firmy. Pozyskaliśmy nowych pracowników i klientów – zaznacza Jakub Poskrobko, wiceprezes spółki Lbpro.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane