Boom na spółki stracił tempo

opublikowano: 25-07-2018, 22:00

W pierwszym półroczu do KRS wpisano o 700 mniej nowych spółek niż rok wcześniej i o 3 tys. mniej niż w 2016 r. Eksperci radzą się tym nie martwić

Okazuje się, że ubiegłoroczne tąpnięcie o 10 proc. (wobec rekordowego 2016 r.) w rejestracjach nowych spółek w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS) nie było jednorazowym incydentem. W tym roku utrzymuje się trend zniżkowy. Od stycznia do czerwca zarejestrowano w Polsce 22,7 tys. spółek, czyli o 700 mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku, i prawie o 3 tys. mniej niż w pierwszej połowie 2016 r. (25,8 tys.).

Ryzyko prawne

Spadek w okresie prosperity na pierwszy rzut oka budzi niepokój. Eksperci radzą jednak poczekać z wyciąganiem wniosków.

— Pamiętajmy, że obecne i zeszłoroczne dane o rejestracji nowych spółek porównujemy do rekordowego 2016 r. Na mówienie o wyraźnym trendzie spadkowym jest za wcześnie. Wnioski można będzie wyciągnąć dopiero za jakiś czas — najlepiej za kilka lat. Obecnie możemy mówić jedynie o odchyleniu od normy, która została ustalona na dość wysokim poziomie, bo blisko 50 tys. nowych spółek rocznie. Twierdzenie, że spadek może odzwierciedlać jakieś niepokojące zjawiska w polskiej gospodarce, w której wciąż trwa dobra koniunktura, jest nieuprawnione — mówi prof. Stanisław Gomułka, główny ekonomista Business Centre Club.

Jego zdaniem, jedną z głównych przyczyn spadku liczby rejestracji spółek mogą być działania polityków.

— Wzrasta ryzyko prawne dla biznesu i represyjność państwa wobec firm. Jako przykład można wskazać wprowadzenie regulacji o konfiskacie majątków przedsiębiorstw, które zostaną wplątane w rzekome łamanie prawa. Owszem, władza nie korzysta z tego instrumentu na dużą skalę, ale ma taką możliwość, czego przedsiębiorcy są świadomi. M.in. z tego powodu część inwestorów woli zakładać spółki poza Polską, np. w Czechach — mówi Stanisław Gomułka.

Odwrót oszustów

Inne przyczyny wskazuje Jarosław Nowrotek, prezes Centralnego Ośrodka Informacji Gospodarczej (COIG).

— Spadek liczby rejestracji nowych spółek jest wynikiem uszczelniania systemu podatkowego. W ostatnim czasie weszło w życie wiele regulacji utrudniających oszustwa podatkowe, a sporo spółek było zakładanych właśnie do celów karuzel podatkowych i wyłudzeń. Oszuści się wycofują — uważa Jarosław Nowrotek.

Na poparcie tej tezy przytacza fakt, że wyraźnie zmniejsza się liczba spółek rejestrowanych w największych miastach, w których zawsze powstawało ich najwięcej (bo najłatwiej ukryć się w tłumie). W 2017 r. w Warszawie zarejestrowano aż o 3 tys. mniej spółek niż w 2016 r. (15,1 tys.), a w pierwszej połowie 2018 r. spadek w stolicy wyniósł 400 (dokonano 5,7 tys. rejestracji).

W Krakowie natomiast, drugim pod względem liczby rejestrowanych spółek, w tym roku powstało ich 1,4 tys., wobec 1,6 tys. rok wcześniej. Prezes COIG uważa, że trend zmniejszania się liczby nowych spółek będzie się utrzymywał i w całym 2018 r. pojawi się ich około 45,7 tys., czyli o 2,3 proc. mniej niż w roku ubiegłym. Jeżeli prognoza się sprawdzi, będzie o 10,3 proc. słabiej od rekordu. Tradycyjnie najwięcej nowych biznesów w formie spółek (głównie sp. z o.o.) powstało w tym roku w województwie mazowieckim (7,2 tys. — 32 proc. ogółu). Na drugim miejscu uplasowało się wielkopolskie (2,3 tys. — 10,3 proc.), a na trzecim — małopolskie (2 tys. — 9 proc.).

Największy spadek liczby rejestracji zanotowano w województwach zachodniopomorskim (o 19 proc.) i małopolskiem (o 7,6 proc.), a największy przyrost — w podlaskim (o 11,3 proc.) i świętokrzyskim (o 11 proc.). Mimo wzrostu w dwóch ostatnich województwach wciąż rejestruje się bardzo mało spółek. Dowodem na to, że prowadzenie biznesu w Polsce jest ciągle atrakcyjne, jest fakt, że w pierwszej połowie 2018 r. założono 169,5 tys. indywidualnych działalności gospodarczych. Jeżeli drugie tyle powstanie w tym półroczu, to łącznie w 2018 r. założonych zostanie około 340 tys., czyli więcej niż w poprzednich latach (w 2017 r.— 307,6 tys., w 2016 r. — 286,4 tys., w 2015 r. — 295 tys.).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu