Obniżka CIT nie napędziła spółek

opublikowano: 26-07-2018, 22:00

Ścięcie z 19 do 15 proc. podatku CIT nie spowodowało boomu na zakładanie spółek kapitałowych. Spółek z o.o. i akcyjnych powstało nawet mniej

Rok 2017 był pierwszym rokiem obowiązywania niższej, 15-procentowej stawki podatku dochodowego od osób prawnych (CIT). W ubiegłym roku mogły się według niej rozliczyć z fiskusem spółki, których roczne przychody w 2016 r. nie przekroczyły 1,2 mln EUR (5,15 mln zł) oraz spółki dopiero rozpoczynające działalność, zarejestrowane w 2017 r. (nowe spółki mogą korzystać z niższego podatku tylko w roku swej rejestracji, niezależnie od osiągniętego przychodu). Okazuje się, że tak wyraźne obniżenie wysokości podatku, z 19 do 15 proc., nie przełożyło się na wzrost zainteresowania zakładaniem spółek. Przez cały 2017 r. w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS) pojawiło się 37,8 tys. nowych spółek z o.o., czyli o 4,5 tys. (10,6 proc.) mniej niż w 2016 r., gdy obowiązywała wyższa stawka. Spółek akcyjnych powstało 373, o 23 proc. mniej niż w 2016 r. Natomiast liczba rejestrowanych spółek komandytowych w zasadzie nie zmieniła się (w 2017 r. — 5 tys., w 2016 r. — 4,8 tys.).

PRIORYTET: Obniżenie podatku CIT z 19 do 15 proc. jest jednym z naszych pierwszych projektów dla przedsiębiorbiorców, którzy tego oczekują — mówiła w czerwcu 2016 r. ówczesna premier Beata Szydło.
Wyświetl galerię [1/2]

PRIORYTET: Obniżenie podatku CIT z 19 do 15 proc. jest jednym z naszych pierwszych projektów dla przedsiębiorbiorców, którzy tego oczekują — mówiła w czerwcu 2016 r. ówczesna premier Beata Szydło. Fot. Grzegorz Kawecki

Niska stawka to nie wszystko

Gdy w czerwcu 2016 r. rząd postanowił obniżyć o 4 pkt. proc. podatek dochodowy od osób prawnych (CIT), ówczesna premier Beata Szydło tłumaczyła, że „jest to rozwiązanie, które ma dać małym przedsiębiorcom możliwość rozwijania się, budowania kapitału i pozycji swoich firm. Dzięki temu małe firmy mają stawać się średnimi, średnie — dużymi, a te duże mają mieć szansę konkurowania z największymi na rynkach światowych. Niższy CIT będzie szansą dla młodych przedsiębiorczych osób” — mówiła wtedy premier Szydło.

W ubiegłym roku 437 tys. spółek było w grupie tych, które osiągnęły w 2016 r. przychody do 1,2 mln EUR. Na razie nie wiadomo, ile z nich skorzystało z 15-procentowej stawki CIT i ile ta obniżka kosztowała budżet państwa (Ministerstwo Finansów tłumaczy zwłokę w podaniu tych informacji koniecznością weryfikacji złożonych deklaracji podatkowych). W drugiej kategorii uprawnionych do niższego podatku, tj. nowozarejestrowanych, w 2017 r. było 37,8 tys. spółek z o. o., 5 tys. spółek komandytowych i 373 spółki akcyjne. Jak dotąd MF nie podało, ile z nich rozliczyło się według niższej stawki. Wiadomo zaś, że obniżka stawki CIT o 4 pkt. proc. nie zwiększyła zainteresowania biznesu spółkami z o.o. i akcyjnymi.W 2017 r. spółek z o.o. zarejestrowano w KRS o 10,6 proc. (4,5 tys. ) mniej niż w 2016 r. (gdy obowiązywał wyższy podatek), a spółek akcyjnych o ponad 23 proc. mniej. Liczba rejestrowanych spółek komandytowych pozostała na zbliżonym poziomie. W 2018 r. również boomu nie widać. W pierwszej połowie tego roku w KRS pojawiło się 17,9 tys. nowych spółek z o.o. (1,3 tys. mniej w analogicznym okresie 2017 r.) i 125 spółek akcyjnych (45 mniej). Lekki wzrost nastąpił w spółkach komandytowych (3 tys.), o 600 więcej niż rok wcześniej. Zapytaliśmy ekspertów, dlaczego niższy podatek nie zwiększył zainteresowania prowadzeniem biznesu w formie spółek kapitałowych.

— Obniżenie stawki podatku nie jest wystarczającym argumentem do wzrostu liczby zakładanych spółek. Sama stawka bowiem nie kształtuje rzeczywistej wysokości podatku do zapłaty. Rzutuje na to wiele innych warunków, chociażby wydatki mogące być uznane za koszty uzyskania przychodów. Ponadto jedną z najpoważniejszych barier jest podwójne opodatkowanie, raz na poziomie spółki, a drugi raz na poziomie dywidendy. To nie zachęca do zakładania spółek i jeśli rząd rzeczywiście chce zachęcić do ich tworzenia, powinien takie podwójne opodatkowanie znieść. Ponadto lepszym rozwiązaniem byłoby obniżenie podatku PIT z 19 proc. do 15 proc., który jest płacony przez 90 proc. przedsiębiorców — mówi Mariusz Korzeb, doradca podatkowy, wiceprzewodniczący Federacji Przedsiębiorców Polskich.

Jego zdaniem, realnym wsparciem dla działalności gospodarczej w Polsce byłyby systemowe rozwiązania, jak np. zwiększenie pewności prawa podatkowego, jego jasności czy przewidywalności działań aparatu skarbowego.

Polityczny gest

Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek z Wydziału Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego także wskazuje na bariery inne niż wysokość samej stawki podatkowej.

— Gdy rząd wdrażał tę obniżkę CIT, zarówno ja, jak i wielu innych ekspertów, wskazywaliśmy, że nie będzie ona mieć istotnego znaczenia dla gospodarki, że niewielu spółkom pomoże i będzie to przywilej dla nielicznych. I wszystko wskazuje na to, że mieliśmy rację. Tę obniżkę trudno traktować inaczej niż w kategoriach politycznego PR, pokazania przez rząd, że obniża podatki. Tym łatwiejszym, że budżet państwa na czymś takim nie ucierpi. Natomiast sama obniżka stawki podatku nie wystarcza, aby zachęcić do zakładania spółek kapitałowych. Muszą one spełniać liczne wymogi prawne i biurokratyczne,jak np. prowadzenie pełnej księgowości i sprawozdawczość. Wielką barierą jest także ich podwójne opodatkowanie czy ograniczenia w zaliczaniu wydatków do kosztów uzyskania przychodów — mówi Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek.

Niedawno premier Mateusz Morawiecki zapowiedział dalsze obniżanie CIT, do 9 proc. dla mniejszych spółek (o przychodach do 5 mln zł).

270 mln zł Taki roczny ubytek dochodów budżetowych zakładał rząd, gdy akceptował obniżkę CIT do 15 proc.

400 tys. Tyle spółek, w ocenie rządu, mogłoby rocznie korzystać z niższej stawki podatku dochodowego.

Sprawdź program konferencji "CFO Excellence 2018", 18 września 2018 r., Warszawa >>

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy