Borówka jedynym zwycięzcą

Na produkcyjny plus w trudnym (bo związanym z mrozami i przymrozkami w maju) roku wyszła z owoców tylko borówka amerykańska.

Na produkcyjny plus w trudnym (bo związanym z mrozami i przymrozkami w maju) roku wyszła z owoców tylko borówka amerykańska. Z opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny „Wyników produkcji roślinnej w 2017 r.” wynika, że jej zbiory zwiększyły się o 11 proc. w porównaniu z 2016 r. Warzywa miały lepszy, bo lekko zwyżkowy rok. Ponad 2 proc. więcej zebrano cebuli, a prawie 2 proc. — buraków ćwikłowych. Łączna powierzchnia wszystkich zasiewów była o 1 proc. większa od tej z 2016 r. i wyniosła 10,8 mln ha.

Zobacz więcej

Fot. iStock

O 13,9 proc. zwiększyła się powierzchnia buraków cukrowych, zbóż — o 2,7 proc., ziemniaków — o 6,3 proc., a rzepaku i rzepiku — o 11,1 proc., zmniejszyła się zaś w tym czasie powierzchnia kukurydzy na ziarno (o 5,3 proc.) i roślin strączkowych.

 

2/3 O tyle zmniejszyły zbiory czereśni w zeszłym roku — to negatywny rekordzista owocowy, gruszek było ponad 32 proc. mniej, wiśni — ponad 63 proc., a śliwek — o prawie połowę.

32,2 proc. O tyle spadła produkcja owoców z sadów i truskawek...

32,3 proc. ...o tyle mniej zebrano owoców jabłoni. Łącznie z sadów i truskawek zebrano 3,2 mln ton.

7 proc. O tyle więcej zebrano zbóż...

44,4 proc. …a tak wysoką dodatnią dynamikę produkcji odnotowały buraki cukrowe.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Michalina Szczepańska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy