Boryszew idzie w innowacje

Przemysłowa grupa uzyskała już w tym roku dofinansowanie siedmiu innowacyjnych projektów. Planuje jeszcze sześć wniosków.

W 2017 r. kontrolowana przez Romana Karkosika grupa opracowała 11 projektów rozwojowych, o których dofinansowanie się starała. Siedem z nich zakwalifikowano do współfinansowania. Łączne nakłady zaplanowane na realizację tych innowacyjnych przedsięwzięć to 140,4 mln zł. Ich dofinansowanie wyniesie 62,5 mln zł.

CHIŃSKA FABRYKA 2.0:
Zobacz więcej

CHIŃSKA FABRYKA 2.0:

To, ile kierowana przez Jarosława Michniuka grupa Boryszew wyda na budowę kolejnego zakładu w Chinach, zależeć będzie od skali zamówień, jakie tam zdobędzie. Prezes jest zdania, że na tak ogromnym rynku teoretycznie zainstalować można dowolne moce wytwórcze. Grzegorz Kawecki

Największe kwoty spółka otrzymuje z unijnego Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój (POIR) na lata 2014-2020, w ramach tzw. poddziałania 1.1.1. oraz programu Innomoto Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Wsparcie otrzyma m.in. wart 33,2 mln zł projekt na opracowanie nowej technologii produkcji komponentów, które mają służyć do stworzenia panelu drzwiowego do aut. Dotacja dla Boryszewa w tym przypadku wyniesie 18,4 mln zł.

Na wdrożenie innowacyjnej technologii produkcji blach i taśm z aluminium i magnezu na samochodowe karoserie należący do grupy Impexmetal dostanie 14,8 mln zł, czyli 40 proc. wartości projektu. ZM Silesia może liczyć na 11 mln zł dotacji. Cel projektu — opracowanie technologii produkcjiszerokiej gamy drutów ze stopu cynku i aluminium, a łączny koszt to 23,8 mln zł. Pięć z 11 złożonych w tym roku wniosków jest wciąż rozpatrywanych.

— Przypuszczam, że zostaną rozpatrzone na początku kolejnego roku — mówi Mikołaj Budzanowski, wiceprezes Boryszewa ds. rozwoju. W tym i w zeszłym roku grupa złożyła w sumie aż 17 wniosków o współfinansowanie projektów innowacyjnych. Obecnie Boryszew przygotowuje kolejne projekty w ramach POIR 1.1.1. i POIR 2.1, m.in. dla Aluminium Konin, Hutmen, Silesia i Maflow.

— Choć do końca roku pozostało już niewiele czasu, planujemy przedłożyć jeszcze co najmniej sześć kolejnych wniosków — deklaruje w rozmowie z „PB” Mikołaj Budzanowski. Ich wartości ujawnić jednak nie chce. Boryszew chce się również dalej rozwijać za granicą. — Szukamy już miejsca pod nową fabrykę w Chinach — deklaruje prezes spółki Jarosław Michniuk. Decyzja w tej sprawie ma zapaść do połowy 2018 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Bartłomiej Mayer

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / Boryszew idzie w innowacje