Boryszew idzie w innowacje

opublikowano: 15-11-2017, 22:00

Przemysłowa grupa uzyskała już w tym roku dofinansowanie siedmiu innowacyjnych projektów. Planuje jeszcze sześć wniosków.

W 2017 r. kontrolowana przez Romana Karkosika grupa opracowała 11 projektów rozwojowych, o których dofinansowanie się starała. Siedem z nich zakwalifikowano do współfinansowania. Łączne nakłady zaplanowane na realizację tych innowacyjnych przedsięwzięć to 140,4 mln zł. Ich dofinansowanie wyniesie 62,5 mln zł.

To, ile kierowana przez Jarosława Michniuka grupa Boryszew wyda na budowę kolejnego zakładu w Chinach, zależeć będzie od skali zamówień, jakie tam zdobędzie. Prezes jest zdania, że na tak ogromnym rynku teoretycznie zainstalować można dowolne moce wytwórcze.
Zobacz więcej

CHIŃSKA FABRYKA 2.0:

To, ile kierowana przez Jarosława Michniuka grupa Boryszew wyda na budowę kolejnego zakładu w Chinach, zależeć będzie od skali zamówień, jakie tam zdobędzie. Prezes jest zdania, że na tak ogromnym rynku teoretycznie zainstalować można dowolne moce wytwórcze. Grzegorz Kawecki

Największe kwoty spółka otrzymuje z unijnego Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój (POIR) na lata 2014-2020, w ramach tzw. poddziałania 1.1.1. oraz programu Innomoto Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Wsparcie otrzyma m.in. wart 33,2 mln zł projekt na opracowanie nowej technologii produkcji komponentów, które mają służyć do stworzenia panelu drzwiowego do aut. Dotacja dla Boryszewa w tym przypadku wyniesie 18,4 mln zł.

Na wdrożenie innowacyjnej technologii produkcji blach i taśm z aluminium i magnezu na samochodowe karoserie należący do grupy Impexmetal dostanie 14,8 mln zł, czyli 40 proc. wartości projektu. ZM Silesia może liczyć na 11 mln zł dotacji. Cel projektu — opracowanie technologii produkcjiszerokiej gamy drutów ze stopu cynku i aluminium, a łączny koszt to 23,8 mln zł. Pięć z 11 złożonych w tym roku wniosków jest wciąż rozpatrywanych.

— Przypuszczam, że zostaną rozpatrzone na początku kolejnego roku — mówi Mikołaj Budzanowski, wiceprezes Boryszewa ds. rozwoju. W tym i w zeszłym roku grupa złożyła w sumie aż 17 wniosków o współfinansowanie projektów innowacyjnych. Obecnie Boryszew przygotowuje kolejne projekty w ramach POIR 1.1.1. i POIR 2.1, m.in. dla Aluminium Konin, Hutmen, Silesia i Maflow.

— Choć do końca roku pozostało już niewiele czasu, planujemy przedłożyć jeszcze co najmniej sześć kolejnych wniosków — deklaruje w rozmowie z „PB” Mikołaj Budzanowski. Ich wartości ujawnić jednak nie chce. Boryszew chce się również dalej rozwijać za granicą. — Szukamy już miejsca pod nową fabrykę w Chinach — deklaruje prezes spółki Jarosław Michniuk. Decyzja w tej sprawie ma zapaść do połowy 2018 r.

e4037212-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
OŚ, czyli Obserwator Środkowoeuropejski
Newsletter autorski Bartłomieja Mayera
ZAPISZ MNIE
OŚ, czyli Obserwator Środkowoeuropejski
autor: Bartłomiej Mayer
Wysyłany raz w tygodniu
Bartłomiej Mayer
Autorski przegląd informacji gospodarczych z krajów Europy Środkowej: Ukrainy, Białorusi, Czech, Słowacji i Węgier.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Bartłomiej Mayer

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy