Boryszew już bez kuli u nogi

Maciej Zbiejcik
opublikowano: 25-01-2007, 00:00

Lepiej późno niż wcale. Boryszew w końcu pozbył się firmy Kuag Elana, która była kulą u nogi grupy kontrolowanej przez Romana Karkosika. Rynek z ulgą przyjął tę wiadomość. Tuż po rozpoczęciu wczorajszej sesji kurs spółki zyskiwał nawet 3,5 proc.

Sprzedaż firmy przynoszącej duże straty miała nastąpić jeszcze w 2006 r. Adam Chełchowski, szef Boryszewa, obiecywał, że do końca roku zostaną zakończone negocjacje w tej sprawie. Do transakcji doszło z małym poślizgiem. We wtorek sprzedał za symboliczne 40 zł (w księgach rachunkowych spółki z Sochaczewa miały one zerową wartość ewidencyjną) wszystkie posiadane udziały niemieckiego producenta poliestrów firmie Carlson Private Equity Limited. Kupujący nabył także wierzytelność Boryszewa wobec Kuag Elana o łącznej wartości 15,7 mln EUR za 3 mln EUR.

Zapłaci za nią Boryszewowi w dwóch równych ratach kwartalnych.

Boryszew kupił niemiecką firmę w maju 2005 r. za 5,5 mln EUR. Była to bardzo zła inwestycja. W III kwartale tego roku wszystkie spółki z grupy, z wyjątkiem niemieckiej firmy, osiągnęły zysk operacyjny. Kuag zanotował stratę 17,8 mln zł. Kłopoty spółki to efekt niekorzystnej sytuacji rynkowej w branży polimerów i poliestrów oraz problemów operacyjnych. Wysokie straty operacyjne Kuag Elany sprawiły, że saldo kapitałów własnych 30 września 2006 r. wynosiło minus 16,7 mln zł, a zobowiązania krótkoterminowe przewyższyły aktywa obrotowe o 26,8 mln zł. Boryszew próbował ratować sytuację. W sierpniu ubiegłego roku powołał nowy zarząd Kuag, który podjął się restrukturyzacji, próbując wyprowadzić spółkę na prostą. Być może dlatego w umowie sprzedaży niemieckiej firmy zapisano klauzulę, że przez 2 lata od dnia jej zawarcia kupujący zobowiązany będzie na każde wezwanie Boryszewa do odsprzedania udziałów Kuag. Cena odkupu zostanie ustalona na podstawie wyceny dokonanej przez niezależnych ekspertów.

Wydaje się, że informacja o sprzedaży spółki przynoszącej straty przyszła w samą porę. Boryszew nie miał ostatnio najlepszej passy. Od połowy listopada akcje Boryszewa straciły ponad 12 proc. W tym czasie WIG i MIDWIG zyskały ponad 11 proc. Pozbycie się Kuag Elany może sprawić, że notowania spółki wreszcie odbiją.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maciej Zbiejcik

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane