Boryszew na fali

Magdalea Graniszewska
opublikowano: 27-08-2010, 00:00

Przemysłowa grupa Romana Karkosika poprawiła wyniki na wszystkich poziomach. Kurs ostro ruszył w górę

Przemysłowa grupa Romana Karkosika poprawiła wyniki na wszystkich poziomach. Kurs ostro ruszył w górę

Akcje Boryszewa i Impexmetalu utrzymywały się w czołówce wczorajszej sesji. Rosły odpowiednio o 8,8 proc. i 4,9 proc., przy sporych obrotach. Nic dziwnego. Przemysłowe firmy, kontrolowane przez znanego inwestora Romana Karkosika, pochwaliły się dobrymi raportami półrocznymi.

Rosną zyski…

Boryszew zwiększył przychody z 1 mld do 1,39 mld zł, co przełożyło się na poprawę wyników. Operacyjny wzrósł z 58 mln do 75 mln zł, a netto (z działalności kontynuowanej) — z 26 mln do 52 mln zł.

Wzrosty widać też w raporcie Impexmetalu, w którym Boryszew ma około 60 proc. udziałów i który jest filarem przemysłowej grupy. Jego przychody zwiększyły się w minionym półroczu z 835 mln do 1,16 mld zł. Zysk operacyjny wzrósł dwukrotnie, z 27 mln do 55 mln zł, a na poziomie netto — zamiast 2,8 mln straty jest aż 34 mln zł zysku.

— Wzrosły zarówno wolumeny, jak i ceny naszych wyrobów, a ożywienie widać praktycznie we wszystkich segmentach gospodarki. Ponadto dzięki zmniejszeniu zadłużenia udało nam się obniżyć koszty finansowe — podkreśla Małgorzata Iwanejko, prezes Boryszewa.

— Mamy nadzieję, że drugie półrocze wypadnie nie gorzej od pierwszego, ale na razie nie zmieniamy prognoz — mówi Piotr Szeliga, prezes Impexmetalu.

Oficjalne szacunki Impex-metalu wskazują, że grupa zarobi w tym roku na czysto 68 mln zł, a zysk operacyjny sięgnie 105 mln zł.

…prospekt się pisze…

Na podwyższenie prognoz zdecydował się tymczasem Boryszew. Według najnowszych szacunków, zysk operacyjny wyniesie 189 mln zł, wobec planowanych wcześniej 144 mln zł. Zysk netto sięgnie 121 mln zł, wobec 84 mln zł.

— W nowej prognozie uwzględniamy wyniki przejętych niedawno polskich zakładów motoryzacyjnej grupy Maflow. Konsolidujemy je od 10 sierpnia — wyjaśnia Małgorzata Iwanejko.

Maflow to globalna grupa specjalizująca się w produkcji przewodów do klimatyzacji, układów hamulcowych, aktywnego zawieszenia i wspomagania kierownicy. Ma zakłady w Polsce, ale również we Włoszech, Francji, Hiszpanii, w Chinach i Brazylii.

Jej przejęcie Boryszew zamierza sfinansować za pomocą pieniędzy z emisji akcji z prawem poboru. Chce pozyskać z rynku około 75 mln zł.

— Prospekt jest już prawie gotowy — zapewnia Małgorzata Iwanejko.

… a Impexmetal myśli

O rozpoczęciu produkcji dla Maflow myśli, choć nieśmiało, zarząd Impexmetalu. Mógłby dostarczać motoryzacyjnej grupie rurki i bloczki aluminiowe do systemów klimatyzacyjnych.

— Dopiero analizujemy te projekty pod kątem koniecznych inwestycji. Nie jesteśmy bowiem w stanie z biegu zaoferować Maflow tych produktów — tłumaczy Piotr Szeliga.

Nowe elementy mogłyby być produkowane w zakładzie w Koninie lub Walcowni Metali Dziedzice. Szef Impexmetalu szacuje, że ewentualne efekty nowo uruchomionej produkcji byłyby widoczne najwcześniej w III lub IV kwartale przyszłego roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalea Graniszewska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy