BOŚ podnosi kapitały

ET
opublikowano: 08-12-2009, 00:00

Najpierw baza klientów. Potem nadbudowa bilansowa. Oto plan banku na przyszły rok.

Najpierw baza klientów. Potem nadbudowa bilansowa. Oto plan banku na przyszły rok.

To jeden z niewielu banków, który może poprosić akcjonariuszy o kapitał. Jutro na pytanie "pomożecie?" usłyszy pewnie: "pomożemy". W środę zbiera się nadzwyczajne walne Banku Ochrony Środowiska (BOŚ). Punkt obrad jest jeden: podwyższenie kapitału zakładowego o 13,2 mln zł, do 163 mln zł. Nominalnie. Rzeczywista wartość jest wyższa.

Podwyższenie kapitału odbędzie się w drodze wniesienia przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej aportu w postaci akcji i udziałów w Centrozapie, Stalexporcie Autostrady, kopalni Bogdanka, Przedsiębiorstwie Wodociągów i Kanalizacji Wodan w Ostrowie Wielkopolskim oraz spółce Kemipol z Polic. Według wyceny nominalnej, wartość aportu wynosi 13,2 mln zł. Rynkowa to blisko 100 mln zł.

Po dokapitalizowaniu bank będzie mógł być spokojny o współczynnik wypłacalności kapitałowej, który przekroczy 12 proc. i będzie znacznie powyżej średniej rynkowej. Na dobrym poziomie w BOŚ utrzymuje się stosunek kredytów do depozytów (87 proc. portfela oszczędności). Bank ma więc sporo miejsca dla rozwijania akcji kredytowej, ale prezes Mariusz Klimczak zapowiada selektywne pożyczanie.

— Nie planujemy szybkiego powiększania sumy bilansowej w przyszłym roku. Priorytetem, tak jak w 2009 r., będzie rozbudowa bazy klientów — mówi Mariusz Klimczak.

Mijający rok upłynął pod znakiem otwierania rachunków. Plan zakładał, że na koniec grudnia bank będzie miał 50 tys. nowych kont osobistych. Już został przekroczony. Nowych rachunków jest już 55 tys. i możliwe, że na koniec roku ich liczba przekroczy 60 tys. Nie będzie to łatwe, podobnie jak zrealizowanie celu na przyszły rok, czyli otwarcie 100 tys. kolejnych rachunków.

Trudność w tym, że od stycznia 2010 r. zapowiada się ostra walka między bankami w tej części rynku. Podobnie jak w telefonii komórkowej, jeśli po roku klient będzie chciał przenieść rachunek, bank będzie zajmował się wszystkimi procedurami związanymi z transferem. Posiadacz konta wyda tylko dyspozycję w tej sprawie.

BOŚ intensywnie przygotowuje się do ostrej rywalizacji rynkowej. Mariusz Klimczak zapewnia, że z nowym rokiem pojawi się nowe konto dla internautów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ET

Polecane