BOŚ utworzy około 70 mln zł rezerw

Beata Tomaszkiewicz
opublikowano: 08-10-2002, 00:00

Jeszcze w tym roku BOŚ utworzy 70 mln zł rezerw na kredyty w sytuacji nieregularnej. Na razie nie zagrażają one realizacji strategii i wynikom. W 2003 r. spółka będzie jednak potrzebować dokapitalizowania.

Bank Ochrony Środowiska (BOŚ) zdecydował, że w przyszłym roku przeprowadzi emisję akcji.

— W grudniu zdecydujemy, jaka będzie wielkość emisji. Dopiero wówczas będziemy wiedzieli, w jakim stopniu ruszyła gospodarka i na jaki rozwój akcji kredytowej będziemy mogli liczyć w przyszłym roku. Właśnie na finansowanie naszych klientów chcemy przeznaczyć część pieniędzy z emisji — mówi Józef Kozioł, prezes BOŚ.

Zarząd BOŚ jest zdania, że w najbliższych miesiącach wartość kredytów na inwestycje proekologiczne powinna wzrosnąć o około 0,5 mld zł. To właśnie w rozwoju akcji kredytów proekologicznych bank widział szansę obniżenia w tym roku portfela złych długów z 15 proc. do 14,2 proc. Prezes nie ujawnia, czy plan ten zostanie zrealizowany.

— W tym roku będziemy musieli stworzyć wysokie rezerwy na kredyty w sytuacji nieregularnej. Wyniosą one około 70 mln zł. Są spowodowane głównie zaangażowaniem w przemysł stoczniowy i hutniczy — wyjaśnia Józef Kozioł.

Najniższy odsetek złych długów jest w kredytach na finansowanie projektów proekologicznych. To jeden z powodów, dla których BOŚ zamierza skoncentrować się na tym segmencie. Józef Kozioł nie ujawnia natomiast, na ile zła sytuacja na rynku może zaburzyć plan osiągnięcia przez bank zysku netto w tym roku na poziomie 45 mln zł.

— Nasze wyniki po ośmiu miesiącach wskazywałyby na to, że prognoza zysku nie jest zagrożona. Jednak podtrzymamy ją lub skorygujemy dopiero, gdy będziemy znali rezultaty osiągnięte przez BOŚ przez całe trzy kwartały — mówi Józef Kozioł.

Ostatnio BRE i Kredyt Bank weryfikowały swoje prognozy. Z powodu złych kredytów i nietrafionych inwestycji nie wypracują zysku.

Zdaniem Józefa Kozioła, to, że inne banki zaczęły udzielać kredytów ze środków Unii Europejskiej, nie zagraża rozwojowi BOŚ.

— Kredyty z programu SAPARD można zaciągnąć na trzy różne cele. Z nich tylko BOŚ jest zainteresowany finansowaniem infrastruktury w małych miejscowościach. Już oferujemy kredyty pomostowe na ten cel — wyjaśnia Józef Kozioł.

— Biorąc pod uwagę, jak wysokie rezerwy zamierza utworzyć BOŚ, trudno mu będzie osiągnąć 45 mln zł zysku. Wystarczy spojrzeć na wynik pierwszego półrocza. Z wypracowanych 26 mln zł netto najwięcej spółka zarobiła w pierwszym kwartale. Większość pieniędzy zarobionych w drugim przeznaczono właśnie na rezerwy — mówi Marcin Materna, analityk DM BIG BG.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Beata Tomaszkiewicz

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / BOŚ utworzy około 70 mln zł rezerw