Bostic z Fed: Omikron może wywołać pewne spowolnienie

Tadeusz Stasiuk, FoxBusiness
opublikowano: 29-11-2021, 06:18

Raphael Bostic, szef oddziału Banku Rezerw Federalnych z Atlanty uważa, że nowoodkryty wariant koronawirusa może doprowadzić do spowolnienia gospodarki jednak nie tak duże, jak w przypadku odmiany Delta.

Raphael Bostic
Raphael Bostic
fot. Bloomberg

Za każdym razem kiedy pojawiał się nowy wariant koronawirusa mieliśmy do czynienia z wyhamowaniem wzrostu. Jeśli Omikron będzie podążał drogą podobną jak Delta, to oczywiście będziemy mieli do czynienia ze spowolnieniem, ale nie tak gwałtownym jak w szczycie Delty – powiedział Bostic.

W opinii członka FOMC, który w przyszłym tygodniu będzie głosował ws. dalszej polityki pieniężnej, w przyszłym roku Fed mógłby dwukrotnie podnieść stopy procentowe by wyhamować presję inflacyjną.

Jeśli gospodarka nadal będzie mocno się odbijać, być może konieczna będzie druga podwyżka stóp, a nasza decyzja szybsza niż zakładano – wyjaśnił jeden z szefów Fed.

Oficjel uważa, że z jego punktu widzenia rozsądnym momentem na podwyżkę byłby koniec pierwszego, początek drugiego kwartału 2022 r.

Prognozuje, że wzrost amerykańskiego PKB w IV kwartale będzie mocniejszy niż w okresie lipiec-wrzesień, kiedy to – według drugiego oszacowania – zwiększył się o 2,1 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane