Botswana i Madagaskar lepsze od Polski

DI, PAP
13-01-2009, 13:11

Hongkong ma najbardziej wolnorynkową gospodarkę na świecie - wynika z najnowszego raportu Heritage Foundation i "Wall Street Journal". Polska zajęła 82. miejsce, jako ostatnia z państw Unii Europejskiej.

Hongkong, który słynie z niskich podatków i swobodnych przepisów, przoduje w tym zestawieniu już piętnasty rok z rzędu. Kolejne miejsca zajęły Singapur, Australia, Irlandia i Nowa Zelandia.

Polskę wyprzedziły m.in. takie państwa jak Botswana, Izrael, Meksyk, Albania, Mongolia i Madagaskar.

Stany Zjednoczone spadły o jedno oczko, zajmując szóstą pozycję, głównie z powodu wzrostu wydatków rządowych i odsetka podatków w produkcie krajowym brutto - powiedział jeden z autorów badania.

Ostatnie, 179. miejsce w rankingu zajęła Korea Północna, za Zimbabwe, Kubą, Birmą i Erytreą.

Przy opracowywaniu zestawienia brano pod uwagę takie aspekty jak ograniczenia w handlu, prawo własności, podatki i przepisy dotyczące funkcjonowania rynku. Uwzględniono okres roczny kończący się w czerwcu 2008 roku, a więc jeszcze przed wybuchem światowego kryzysu gospodarczego.

Chociaż Hongkong jest okrętem flagowym wolnorynkowego kapitalizmu, znaczna część jego gospodarki jest kontrolowana przez niewielką grupę potentatów i karteli - zauważa, informując o zestawieniu, agencja Associated Press.

AP podkreśla także, że za wybuch kryzysu gospodarczego obwiniano właśnie wolnorynkową politykę.

DI, PAP

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Botswana i Madagaskar lepsze od Polski