BPH zrezygnował ze sprzedaży TFI

KZ, ISBNews
opublikowano: 07-08-2014, 07:52

Bank BPH podjął decyzję o odstąpieniu od zbycia akcji BPH Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych (BPH TFI), podała instytucja.

„Jest to efektem przeprowadzonego w ostatnich miesiącach przeglądu ofert inwestorów zainteresowanych nabyciem akcji BPH TFI, z których żadna nie okazała się optymalna z punktu widzenia banku w oparciu o ocenę kryteriów branych pod uwagę przez bank oraz zmienioną perspektywę banku wobec uwarunkowań zewnętrznych i wewnętrznych transakcji" – czytamy w komunikacie.

Przy podejmowaniu decyzji uwzględniono warunki makroekonomiczne i regulacyjne oraz zmiany na rynku funduszy inwestycyjnych, a także perspektywy rozwoju BPH TFI w najbliższych latach, podano również.

Pod koniec ub.r. Bank BPH zdecydował o przeprowadzeniu dodatkowych rozmów z potencjalnymi nabywcami BPH TFI.

Pod koniec listopada 2013 r. Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) wyraziła sprzeciw wobec bezpośredniego nabycia akcji BPH TFI przez spółkę Investors Holding w liczbie powodującej przekroczenie 50% liczby głosów na walnym zgromadzeniu, ze względu na przesłanki określone w art. 54h ust. 2 pkt 3, 4 i 5 ustawy o funduszach inwestycyjnych.

Investors Holding w grudniu ub. roku podpisał przedwstępną warunkową umowę kupna 100% udziałów BPH Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych od General Electric Company i spółki BPH PBK Zarządzanie Funduszami za kwotę 170,3 mln zł, powiększoną o nadwyżkę kapitałów własnych spółki ponad minimalny kapitał własny.

W marcu tego roku zgodę na transakcję wyraził Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK). Investors Holding planował połączenie BPH TFI z Investors TFI, ale transakcja ta wymagała jeszcze zgody KNF. Holding zawarł też porozumienie z firmą Abris Capital Partners w sprawie udziału w finansowaniu przejęcia.

BPH TFI działa na polskim rynku kapitałowym od 1998 roku. Towarzystwo zarządza funduszami inwestycyjnymi o łącznych aktywach ok. 3,2 mld zł i 2,5-proc. udziale rynkowym.

Według informacji "PB", zainteresowany przejęciem BPH TFI był Altus TFI.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KZ, ISBNews

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Fundusze / BPH zrezygnował ze sprzedaży TFI