Czytasz dzięki

Branża lotnicza straci w tym roku rekordowe 84 mld USD

opublikowano: 09-06-2020, 16:56

W skutek pandemii koronawirusa, branża lotnicza odnotuje w 2020 r. rekordową stratę roczna na poziomie 84 mld USD i będzie to – jak do tej pory – najgorszy rok w jej historii, ocenia Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych (IATA), informuje Reuters.

Zaktualizowana prognoza branżowego organu zakłada, że w 2021 r. ruch pasażerski linii lotniczych wzrośnie o 55 proc. w odniesieniu do bardzo zaniżonego w roku bieżącym, ale będzie to wartość o 29 proc. niższa niż w roku 2019.

Alexandre de Juniac, szef IATA
Zobacz więcej

Alexandre de Juniac, szef IATA fot. REUTERS/Pierre Albouy/Forum

IATA oczekuje także, że również w 2021 r. branża zostanie obciążona ujemnym wynikiem, w kwocie około 15,8 mld USD. W sumie daje to dziurę sięgającą około 100 mld USD. W dużej mierze będzie ona wynikiem czynników związanych z globalną pandemią, jako że odzyskiwanie ruchu jest nadal znacznie poniżej poziomów sprzed kryzysu, a linie lotnicze obniżają ceny, aby utrzymać się w biznesie.

Organ podkreśla, że nawet tam, gdzie odnotowano gwałtowny spadek wskaźnika zakażeń COVID-19, linie lotnicze wciąż stoją w obliczu wielorakich pozostałych ograniczeń związanych z podróżami i ogromną ostrożnością ze strony konsumentów.

Pod względem finansowym rok 2020 będzie najgorszym rokiem w historii lotnictwa - stwierdził dyrektor generalny IATA, Alexandre de Juniac.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane