Branża wdraża standardy

Dorota Kaczyńska
opublikowano: 13-01-2005, 00:00

Firmy logistyczne sięgają po wiele norm zarządzania. Wybór standardu zależy od trendów rynkowych i specyfiki prowadzonej działalności.

Zależnie od specyfiki działalności (transport, gospodarka magazynowa, składy celne, składy konsygnacyjne, konfekcjonowanie wyrobów, dystrybucja), przedsiębiorstwa logistyczne wykorzystują różnego rodzaju normy. W tej branży można wyróżnić trzy sposoby traktowania standaryzacji.

— Pierwszy dyktowany jest powszechnymi wymogami rynku. Stąd wdrażanie takich norm, jak ISO 9001, ISO 14001, OHSAS czy BS 7799-2:2002. Druga grupa przedsiębiorstw, ze względu na specyfikę prowadzonej działalności oraz przypisanych do niej regulacji, decyduje się na implementację systemu HACCP, WSK czy AQAP. Jeszcze inne przedsiębiorstwa szukają przede wszystkim rozwiązań podnoszących jakość obsługi klienta — wylicza Marcin Zastawa, dyrektor Departamentu Zarządzania w Doradztwie Gospodarczym DGA.

Środowisko

Najpopularniejszymi systemami zarządzania nadal pozostają jednak te oparte na normie ISO 9001:2000. Drugim, najczęściej wdrażanym standardem jest środowiskowa norma ISO 14001. Jak twierdzi Marcin Zastawa, przyjęcie jej wymagań oznacza m.in. podnoszenie jakości technicznej floty oraz szkolenia kierowców w zakresie techniki i ekonomiki jazdy.

— Dzięki wynikającym z wdrożenia normy ISO 14001 strategiom planowania transportu, doboru tras optymalnych z punktu widzenia bezpieczeństwa ruchu, hałasu itp. osiąga się także efekty finansowe — zapewnia Marcin Zastawa.

Innym, choć rzadko wykorzystywanym przez polskich przedsiębiorców standardem związanym z ochroną środowiska, jest SQAS, który dotyczy bezpieczeństwa w transporcie materiałów chemicznych.

— Celem SQAS jest zapewnienie bezpieczeństwa pracowników, środowiska i otoczenia. Raport z oceny SQAS jest publikowany i dostępny dla firm z branży chemicznej. Każda z nich może wykorzystać go jako element wyboru dostawcy usług transportowych — wyjaśnia Roman Zadrożny, dyrektor ds. Certyfikacji w Dekra Intertek.

Dotychczas w Polsce tylko 4 firmy poddały się ocenie według SQAS. Standard ten nie jest jednak zupełnie nieznany w branży.

— Niektórzy nasi klienci oprócz kopii certyfikatu ISO 9001 proszą o pokazanie zaświadczenia o dokonaniu przez audytora oceny SQAS — twierdzi Anna Woś z firmy Star Polska Transport Międzynarodowy.

Żywność i informacja

Inną grupę standardów wdrażanych w firmach branży logistycznej stanowią normy regulujące tryb postępowania z produktami spożywczymi. Najpopularniejszą z nich, zdaniem Marcina Zastawy, jest HACCP, następnie — BRC oraz IFS — zależnie od sieci handlowej, z którą dostawca współpracuje.

— Ich popularność wynika z mnogości firm zajmujących się magazynowaniem, transportem i konfekcjonowaniem wyrobów żywnościowych — podkreśla Marcin Zastawa.

Poza tym, wśród największych firm logistycznych rośnie zainteresowanie wymaganiami standardu zarządzania bezpieczeństwem informacji. Sprawia to, że coraz częściej sięgają one po system oparty na normie BS 7799-2:2002/ISO 17799.

— Pierwsze przedsiębiorstwa działające w grupie TNT już mogą pochwalić się świadectwem z tego zakresu. Niewątpliwie certyfikat BS 7799-2:2002 staje się elementem budowania przewagi konkurencyjnej, podobnie jak do niedawna była nim norma ISO 9001. Przewaga ta opiera się na zapewnieniu klienta o zweryfikowanej w procesie certyfikacji ochronie informacji na temat jego firmy i realizowanych dla niego zleceń — opowiada Marcin Zastawa.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Kaczyńska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Kariera / Branża wdraża standardy