Branża zagrożeniami się nie przejmuje

opublikowano: 20-08-2018, 22:00

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się w długi weekend 23-26 maja 2019 r.

Obecna Komisja Europejska będzie urzędowała dłużej, do 31 października, chociaż ostatnie miesiące to już tylko administrowanie. Wrzuca jeszcze różne projekty z nadzieją na ich wprowadzenie w życie. Najnowszym jest pomysł karania grzywną firm technologicznych za nieusuwanie z platform społecznościowych treści o charakterze ekstremistycznym czy wprost terrorystycznym. Projekt daje operatorom platform na reakcję najwyżej… godzinę.

Dotychczasową unijną filozofią w tej dziedzinie jest perswazyjność i dobrowolność. Branża jednak zbytnio się zagrożeniami nie przejmuje. Julian King, brytyjski komisarz UE ds. bezpieczeństwa, podkreśla, że nie można sobie pozwolić na bierność w obliczu tak grożnego zjawiska, jakim jest terroryzm. Przed brexitem chciałby postawić pożegnalny akcent w dorobku prawnym wspólnoty. Unijne młyny legislacyjne mielą jednak bardzo powoli, PE pożegnalną sesję odbędzie w kwietniu, zatem w obecnej kadencji o przyjęciu przepisów dyscyplinujących biznes technologiczny nie ma mowy. Notabene inicjatywa KE wynika nie tylko z rosnącego zagrożenia. Chodzi również o to, że państwa członkowskie UE podejmują własnedziałania regulacyjne, gdy cyberprzestępczość z definicji jest transgraniczna.

W Polsce za tydzień wchodzi w życie ustawa o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa. Generalnie koncentruje się na ochronie twardej infrastruktury. Tworzy kategorie incydentów, incydentów krytycznych, incydentów poważnych oraz incydentów istotnych. Kwalifikacja zależy od ich skutków dla bezpieczeństwa lub porządku, interesów międzynarodowych i gospodarczych, działania instytucji publicznych, praw i wolności obywatelskich, życia i zdrowia ludzi. Ustawa nakłada na operatorów obowiązek zgłaszania incydentów w ciągu 24 godzin, chociaż nie mówi o tempie ich neutralizowania. Na logikę — niezwłocznie. Bywają sytuacje, w których projektowana przez KE wyśrubowana norma jednej godziny to za długo… © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jacek Zalewski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu